• Türkçe
  • English
Ders Kodu: 
CE493
Ders Dönemi: 
Güz
Ders Tipi: 
Zorunlu
Teori Saati: 
2
Uygulama Saati: 
2
Kredi: 
3
AKTS: 
6
Ön Koşul Dersleri: 
Dersin Dili: 
İngilizce
Dersin Koordinatörü: 
Dersi Verenler: 
Dersin Amacı: 
Bu derste, öğrencinin çelik yapı elemanlarının tasarımını, malzeme özelliklerine ve standartlara uygun olarak yapabilmesi amaçlanmaktadır.
Dersin İçeriği: 

Giriş; çelik yapıların tarihsel gelişimi; yapısal çeliğin malzeme özellikleri; çelik yapıların davranışı, özellikleri ve kullanılma alanları; tasarım ilkeleri ve tasarım yöntemleri; yönetmelikler; birleşimler. Bulonlar; bulonlu birleşimlerin tasarımı; çekme kuvveti ekişindeki birleşimler; kayma kuvveti ekişindeki birleşimler; ezilme-kayma etkili birleşimler; kayma kontrollü birleşimler; kayma ve çekme etkisindeki birleşimler. Kaynak; küt kaynaklı birleşimlerin tasarımı; köşe kaynaklı birleşimlerin tasarımı; dışmerkez kaynaklı birleşimler. Çekme çubukları; çekme çubuklarının davranışı ve tasarımı; çekme çubuğu ekleri. Basınç çubukları; burkulma; yerel burkulma; tek ve çok parçalı basınç çubuklarının tasarımı. Eğilme çubukları; kirişlerde yanal ve yerel burkulma; tek ve iki eksenli eğilme çubuklarının tasarımı; zayıf eksen etrafında eğilme. Eğilmeli burkulma; ötelemesi önlenmiş ve önlenmemiş çerçeveler.

Dersin Öğretim Yöntemleri: 
1: Ders anlatımı, 3: Hocanın sınıfta problem çözmesi, 5: Problem çözme ödevi
Dersin Ölçme Yöntemleri: 
A: Yazılı Sınav, B: Çoktan seçmeli sınav C: Eve verilen kısa sınav, D: Deney Raporu, E: Ödev, F: Proje, G: Öğrencinin sunumu, H: Sınıf içi çalışma

Dikey Sekmeler

Ders Tanimlari