• Türkçe
 • English

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Hakkında

1. Bölüm Başkanı'nın mesajı

2.  İş Olanakları

Yeni teknolojilerde ihtiyaç duyulan nitelikte ileri malzemelerin tasarlanmasını ve geliştirilmesini amaçlayan disiplinlerarası bir bilim ve mühendislik dalı olmasından dolayı Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendislerinin iş olanakları oldukça geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Bu durum, var olan tüm sektörlerin yaklaşık %70’inin malzeme veya malzeme ile ilintili olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bölümden mezun olan mühendisler savunma endüstrisinden sağlık sektörüne, uzay, otomotiv, beyaz eşya, kimya, tekstil, plastik, elektronik, ve tüm malzeme üretim sanayii gibi pek çok sektörde mühendis olarak iş bulma imkanına sahiptir. Nanoteknolojinin yaygınlaşmasına paralel olarak iş alanlarının çoğalması da beklenen bir olgudur. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği disiplinlerarası bir bölüm olmasının bir diğer avantajı ise mezunlara yurtiçi ve yurtdışında yüksek lisans veya doktora programlarında önemli derecede ihtiyaç olmasıdır. Bilim adamları ve ekonomistler, gerek sanayide gerekse de akademik yaşantıda sahip olduğu tüm avantajları ile malzeme bilimi ve nanoteknolojinin yeni bir sanayi ve bilgi devrimi olarak 21. yüzyıla damgasını vuracağına inanmaktadırlar.

Bölümümüz mezunlarının çalışabileceği bazı örnek endüstri kolları:

 • Havacılık ve Savunma sanayi (Aselsan, TAI, TEI, Roketsan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Türk Silahlı Kuvvetleri vb.) Makine imalat sanayi
 • Otomotiv ve otomotiv yan sanayi (Fiat, Toyota, Ford, Temsa, Otokar, BMW vb.)
 • Beyaz eşya sanayi (Vestel, Arçelik, Bosch vb.)
 • Üretim metalurjisi sanayi (Demir-Çelik Üretimi) (Erdemir, Karabük, İsdemir vb.)
 • Demirdışı metal üretimi sanayi (Alüminyum, bakır vb.)
 • Metal şekillendirme ve işleme sanayi (MKE, çok sayıda özel firma)
 • Cam, seramik ve refrakter sanayi (Paşabahçe, Gürallar, Kütahya Poselen, Şişecam vb.)
 • Polimer sanayi (Ürosan, plastik üretimi yapan sanayiler vb.)
 • Yarı-iletken sanayi (Güneş pili üretim sanayi vb.)
 • Gemi imalat sanayi (Tersaneler)
 • Enerji sanayi (Termik santraller vb.)
 • Elektrik-Elektronik malzeme üretimi
 • Sağlık Sektörü (Biomedikal malzeme üretimi)
 • Kalite kontrol ve gözetim şirketleri
 • Kamuda uzman / uzman yard. Kadroları
 • Nanoteknolojinin uygulandığı ilaç, kozmotik, boya vb sektörlerde üretim ve geliştirme alanları
 • Üniversiteler ve Araştırma Merkezleri
 • Özel sektör Ar-Ge ve ürün geliştirme merkezleri,
 • Laboratuvarlarda test ve tanımlama, cihazların kullanımı
 • Danışmanlık

3. Broşür

brosur_msne.docx

4. Bölüm Danışman Kurulu

Osman Vedat AKGÜN, İzmir Teknoloji Bölgesi, İzmir
Hasan BAĞLAMA, Anadolu Metalurji, Genel Müdür, Gaziantep
Tarık BAYKARA, Doğuş Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, İstanbul
Uğur DALBELER, Çolakoğlu Metalurji, Genel Müdür, İstanbul
Olgun SANBERK, Sinter Metal, Genel Müdür, İstanbul
Vedat SEDİROĞLU, Şişecam Ev Eşyası Grubu, Geliştirme Direktörü, İstanbul
Mustafa SEZER, Arçelik Ar-Ge, Malzeme Grubu Müdürü, İstanbul
İbrahim SUSİN, Arıteks Nanotek, Genel Müdür, İstanbul
Serkan TOPALOĞLU, Yeditepe Üniversitesi, TTO Müdürü
Ata ÖZDEMİRLER, Kaptan Demir-Çelik, Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, maddenin en küçük yapı taşına inerek bu alanda çalışmalar gerçekleştiren bir bölümdür. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile hammaddeler dahil olmak üzere mühendislik gerektiren metal, seramik ve polimer esaslı malzemelerin üretilmesini konu olan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde yeni malzeme üretmenin yanı sıra mevcut olanın daha sağlıklı ve güvenli olarak geliştirilmesi de esas alınır. Atomik ve moleküler düzeydeki mühendislik malzemelerinin incelenmesi ve tasarlanması ile bilim ve teknoloji alanında yegâne bölümlerden biri olan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, gelişmiş ülkelerdeki çeşitli üniversitelerde tercih edilen bölümlerden biridir.

Dünyanın ihtiyaç duyduğu ileri teknolojiyi akademik eğitim ile birleştiren ve yeni ürünlerin kullanılmasını sağlayan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, 21. yüzyılın en önemli bölümlerinden biri haline gelmiştir. Bu durum ise mezun olan öğrencilere birçok iş imkânı sağlamaktadır. Bilim ve teknolojiyi bir araya getiren Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği gerek yurt içi gerekse yurt dışında yer alan çeşitli endüstri dallarında çalışma fırsatı sunmaktadır. %70’lik bir malzeme ihtiyacının doğması ile havacılık ve savunma, makine imalat, otomotiv, gemi imalat, enerji sanayi gibi farklı dallarda iş bulmak mümkündür. Farklı sektörlerde geniş iş hacminin oluşması ile de mühendislerde, her yönlü düşünce kabiliyeti de oldukça gelişmektedir.

Özel sektörün yanı sıra kamuda da çalışma olanağı sunan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü için liselerin “sayısal” bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü sıralama ve taban puanlarına göz atabilir ve kontenjanlar hakkında bilgiye erişebilirsiniz.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralama

Puan Türü

Genel

Kontenjan

Yerleşen

En Düşük

Puan

En Yüksek

Puan

SAY - Burslu

2

2

393,43014

 

SAY - %50 Burslu

10

13

 

 

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Ücretleri ve Fiyatları

Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü 2020/2021 eğitim/öğretim yılı öğrenim ücretleri için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Burs İmkânları

Yeditepe Üniversitesi bünyesinde yer alan her bölüm için farklı burs imkânları bulunmaktadır. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği için sunulan burs olanaklarını inceleyebilir ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi'nde Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Okumak

Diş hekimliği, çevre, kimya ve uzay gibi birçok sektörde iş olanağı sağlayan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği’nde, disiplinli eğitim ile tasarlama, üretme, test ve analiz etme amaçlanmaktadır. Nanoteknolojinin yaygınlaşması ve ihtiyacın artması ile bu bölümde profesyoneller yetiştirmeyi planlayan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, aynı zamanda disiplinli çalışma gerektiren de bir bölümdür. Hedefe odaklanırken birçok alanda araştırma yapmak ve iş birliği gerektiren bu bölüm aslında tarımdan gıdaya, savunmadan sağlığa kadar birçok farklı sektörün gereksinimlerini de karşılar.

Hızla gelişen dünyada devrim niteliği taşıyan nanoteknoloji ile geleceği önemli ölçüde etkilemek mümkündür. Maddenin atom ve molekül yapılarını değiştirerek yeni bir ürün ortaya çıkarmanın en ince detaylarının öğrenildiği ve uygulandığı bu bölüm ile geleneksel malzemelerin yanı sıra yaratıcı alternatifler geliştirmek amaçlanmaktadır. Teorik bilgilerin yanı sıra gelişmiş laboratuvarlarda uygulamalı bilgiler ile öğrencilerin geleceğe ışık tutacak düzeyde gelişmesi öncelikli hedefler arasında bulunmaktadır.

Kamu ya da özel sektörlerin AR-GE laboratuvarlarında uzmanlaşıp geleceğe farklı bir boyut kazandırmak tüm öğrencilerin hayalleri arasında bulunmaktadır. Sentetik kan hücresi ya da nano kesecikler ile kanser tedavisinde dünya çapında projeler geliştirilebileceği gibi gören ve hisseden kumaşlar, nano teknolojik kıyafetler ile birçok şeyi değiştirmek ve hayata kolaylık kazandırmak Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünün başarılı öğrencileri sayesinde mümkün olacaktır.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünden mezun olanların dünyanın her yerinde ve her alanında çalışması mümkündür. Profesyonel olarak kamu ve özel sektörlerde kazanım sağlamak ve lisansüstü çalışmalar gerçekleştirilebilecek bu bölümde öğrencilerin kendilerini daha da geliştirmesi için aynı zamanda staj yapma imkânı da sunulmaktadır. Metal, cam, seramik, polimer ve kompozit malzeme üreten ve bu malzemeleri kullanan, tasarlayan ve pazarlayan firmalarda pratik kazanan öğrenciler otomotiv, savunma, ambalaj, beyaz eşya seramik gibi birçok sektörün de çalışma prensiplerini tecrübe edinme şansı sunulmaktadır.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Kendini geliştirmeye açık, vizyon ve inovasyon odaklı düşünme becerisine sahip, iş birliklerine uyumlu, uygulama beceresi kazanmış olarak mezun olan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisleri, Türkiye’de ve dünyada farklı sektörlerde çalışma olanağı yakalamış olurlar. Sadece günümüzde değil gelecekte de oldukça aranılan meslekler arasında bulunan bu bölümün mezunları insanoğlunun yaşamını kolaylaştıracak ve hayat kalitesini olumlu yönde etkileyecek birçok teknolojik gelişmelere katkıda bulunabilir. İş alanlarının daha da fazlalaşacağı öngörülen bu mühendislik dalı ile çeşitli sanayi kollarında iş bulmak mümkündür.

Uzay araçlarında ve istasyonlarında kullanılabilecek nano aletler ile havacılık ve uzay çalışmalarına önemli destek verilebileceği gibi bilgisayar teknolojisinde de değişiklik yapılabilir. İlk bilgisayarın bir oda büyüklüğünde olduğu düşünülürse nanoteknoloji ile gelecekteki bilgisayarları şu ankinden daha da kompakt hale getirmek hayal olmaktan çıkmaktadır. Hastalıklara teşhis ve tedavi için ise yapılacak ve geliştirilebilecek teknoloji sayesinde tıpta yeni kazanımlar sağlanabilmektedir.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği; çevre ve enerji, biyoloji ve tarım, eğitim gibi birçok bilim dalı ile de ilişkilidir. Bilimin bu dalları ile iç içe olan firmalarda mühendis olarak çalışma imkânı bulunabileceği gibi kamu uzman kadrolarında da yer alınabilir. Firmalara danışmanlık, pazarlama ve satış ise Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü mezunu öğrencilerin çalışabileceği diğer iş kolları arasında bulunmaktadır.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisleri Aselsan, Türk Silahlı Kuvvetleri, Roketsan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Toyota, Ford, Vestel, Bosh, Paşabahçe, Kütahya Porselen gibi Türkiye’nin ve dünyanın alanında başarılı işler gerçekleştiren firmalarında görev alabilirler.

Gelecekte Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, en çok aranılan ve ihtiyaç duyulan dallardan biri haline dönüşecektir. Yurt içinde veya yurt dışında gerçekleştirilebilen stajlar sayesinde öğrencilerin iş hayatına adım atmaları ve görev bilincini en üstün şekilde üstlenmeleri ile iş bulma ve çalışma şansları oldukça yüksektir.

Misyon Visyon ve Eğitim Amaçlarımız

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği diğer mühendislik alanlarının kesiştiği; kimya, makine, inşaat, uzay-uçak, elektrik-elektronik, çevre, diş hekimliği, tıp vb. alanlara yayılmış çok disiplinli bir bilim ve teknoloji dalıdır. Programın en büyük avantajlarından birisi, mühendislik ve teknolojideki gerçek ve önemli sorunları disiplinlerarası bilimsel bir yaklaşımla çözerek, sorunlara tek ve geleneksel bilim dalı ötesinde çözüm imkanı sunmasıdır. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümleri gelişmiş ülke ve üniversitelerde merkezi ve olmazsa olmaz bölümlerden olup özellikle her çeşit test, analiz ve karakterizasyon altyapısının kurulduğu ve işletildiği bölümdür. Malzeme karakterizasyonu konularında ve bu alanda kullanılan cihazlar ve uygulamaları konusunda eğitim verilen yegane bölüm olması, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümlerini, vazgeçilmez hale getirmektedir.

VİZYON:
Mühendislik problemlerinin çözümünde kullanılan çağdaş yöntemlere hakim, sağlam bir bilgi temeline, analitik düşünme, problemleri teşhis edip çözüm üretme ve uygulama yeteneğine sahip, mesleki etik ve sorumluluk duygusu ile donanmış, çevre, küresel iklim değişikliği, açlık, hak ve özgürlükler gibi insanlığın temel sorunları hakkında bilgi ve sorumluluk sahibi ulusal ve uluslararası düzeyde kabul gören makine mühendisleri mezun etmek; mezunların kişisel gelişimlerini bilgi ve teknoloji kaynaklarına yakın kurumlarda devam ettirebilmelerini sağlamak amacıyla yurtdışı kurumlarla yakın ilişkiler idame ettirmek; güncel ve ileri konularda araştırma ve geliştirme projeleri yürüterek bilgi ve teknoloji üretmek; üniversite bünyesinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yaygınlaşması ve kurumsallaşması için çalışmak; bu faaliyetlerle ülke kalkınmasına katkıda bulunmak.

MİSYON:
Ulusal ve uluslararası düzeyde saygın, lisans ve lisansüstü mezunları sanayide ve araştırma kurumlarında aranan, yurtiçi ve yurtdışı sanayi ve araştırma kurumlarıyla yakın işbirliği içinde araştırma ve geliştirme projeleri yürüten, bilgi üretip yayın yapan ve teknolojik ürün geliştiren bir bölüm olmak.

EĞİTİM AMAÇLARI:

 1. Küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarında katma değeri yüksek ürün geliştirilmesine yönelik kapasite geliştirebilmeli.
 2. Dünyanın her yerinde, araştırma ve geliştirme merkezlerinde ve üniversitelerde, yüksek lisans ve doktora kapsamında veya daha ileri seviyede araştırmalar yapabilmeli.
 3. Farklı sektörlerin ve iş dünyasının değişen ihtiyaçlarına adapte olabilmeli ve yönetici olarak şirket dönüşüm süreçlerini yönetebilmeli.

Eğitim Amaçlarına Ulaşmak İçin Kullanilan Strateji ve Süreçler

 1. Müfredatı, ders içeriklerini ve derslerin işleniş biçimini ortalama olarak yılda bir kez gözden geçirmek.
 2. Bölümde mühendislik konularını tartışmayı, öğrenmeyi teşvik eden bir ortam yaratmak, sanayiden ve araştırma kurumlarından deneyimli insanlara seminer verdirmek, sanayi gezileri düzenlemek.
 3. Öğrencilerin bilgisayar donanımına erişimlerini sağlamak ve mühendislik yazılımlarını öğrenmeye teşvik etmek.
 4. Öğrencilerin laboratuvar aygıtlarına ve donanımına erişimlerini sağlamak.
 5. Literatür taraması, tasarım ve geliştirme projeleri yapmaya teşvik etmek
 6. Öğrencilere derslerde sunuş yaptırmak.
 7. Ekip çalışmasını teşvik etmek.
 8. Öğrencilere danışmanlık yapmak ve çeşitli konularda konuşmak, onların kendilerini Bölüm’ün önemli bir parçası olarak hissetmelerini sağlamak.

Mezuniyet Koşulları ve Staj

Mezuniyet koşulları (ders ve kredi sayıları, staj vb.)

Öğrencinin programdaki tüm derslerini başarmış olması, FF, DZ ya da YZ notunun olmaması gerekir. Bu programda öğrencinin asgari 240 ECTS kredisini sağlaması ve genel not ortalamasının 4,00 üzerinden en az 2,00 olması gerekmektedir.

Bu programda; ara sınav, ödev, alıştırma, proje, uygulama ve dönem sonu sınavı gibi farklı değerlendirme yöntemleri uygulanmaktadır. Değerlendirme yöntemleri arasında klasik sınav, çoktan seçmeli sınav, ev ödevi, performans değerlendirme ve ürün değerlendirme yer alabilir. Programdan mezun olmak için ağırlıklı genel not ortalamasının en az 2.00 olması gerekmektedir

Staj yapma koşulları ve kuruluşlarla staj işbirlikleri

Stajlar 20 şer günlük 2 staj olarak toplam 40 iş günü olarak yapılacak olup, metal, cam, seramik, polimer ve kompozit malzeme üreten, kullanan, tasarlayan, pazarlayan; Otomotiv, Metalurji, Savunma, Ambalaj, Beyaz Eşya, Cam, Çimento, Seramik gibi ana sektörlerde yapılacaktır.

Yönetmelik ve Formlar

staj-bavuru-formu.pdf Yapılacak staj Bölüm başkanı tarafından onaylandıktan sonra doldurulup sekretere teslim edilebilir.

Salı, 22 Aralık, 2020 - 14:32
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Safa Bodur hocamızın devam eden "Nano lif gömülü termoset matrisli hibrit kompozitlerin darbe davranışlarının incelenmesi" başlıklı çalışmasına yönelik lisansüstü öğrenciler aranmaktadır. Aşağıdaki konulara ilgi duyan öğrencilerimiz mehmet.bodur@yeditepe.edu.tr mail...
Çarşamba, 16 Aralık, 2020 - 15:05
Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Volkan Günay'ın Yeditepe Üniversitesi Yayınevi tarafından basılan "Zırh Teknolojileri" isimli kitabı yayınlanmıştır.
Pazartesi, 30 Kasım, 2020 - 09:58
Malzeme  Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Safa  Bodur hocamızın planladığı potansiyel projelerinde çalışmak üzere öğrenciler aranmaktadır. İlgilenen öğrenciler mehmet.bodur@yeditepe.edu.tr adresinden iletişim kurabilirler. Detaylı bilgi için tıklayınız. 
Pazartesi, 9 Kasım, 2020 - 13:29
Üniversitemizin E-ticaret ve Yönetimi Bölümü ile Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümünün disiplinlerarası ortak çalışması ve Teknoloji Transfer Ofisinin yol göstericiliği ile ‘Pandemi Döneminde Özgün Ürün’ başlıklı antibakteriyel ve antimikrobiyal ürün geliştirme ve...
Cuma, 6 Kasım, 2020 - 17:14
Sevgili Lisans Öğrencilerimiz, TÜBİTAK 2247-C Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) çağrısı kapsamında, TÜBİTAK Merkez ve Enstitülerinde yürütülen veya TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinde görev alan lisans öğrencileri için burs desteği sağlanacaktır. Bu...
Salı, 22 Aralık, 2020 - 21:15
MSN590 MSc ve MSN690 PhD seminer dersleri kapsamında öğrencilerimiz aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde sunumlarını gerçekleştireceklerdir. Seminerler herkesin katılımına açıktır. FALL 2020, MSN590: Araştırma Semineri NO Öğrenci No...
Cuma, 18 Aralık, 2020 - 22:01
MALZEME BİLİMİ VE NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM SEMİNERİ   Fonksiyonel Oksitler ve Arayüzlerin Elektronik ve Akıllı Malzemeler Üzerindeki Etkileri: Fırsatlar ve Zorluklar   Dr. Canhan ŞEN   23 Aralık 2020   11:00 Seminer tüm katılımcılara...
Çarşamba, 16 Aralık, 2020 - 16:02
MALZEME BİLİMİ VE NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM SEMİNERİ   Ekstraktif Metalurji ile Makrodan Nanoya Bir Yolculuk   Dr. Ahmet TURAN   21 Aralık 2020   11:00 Seminer tüm katılımcılara açıktır. Google Meet Live https://meet.google.com/fwg-...
Perşembe, 23 Temmuz, 2020 - 14:40
 
Pazartesi, 18 Mayıs, 2020 - 12:43
Bölümümüz hocalarından Öğr. Gör. Tolun Vural "TÜRK SERAMİK ENDÜSTRİSİ" başlığı altında seminer verecektir.    **ÖZGEÇMİŞ** İstanbul Teknik Üniversitesi Metalürji Mühendisliği Bölümünden Lisans derecesi ile mezun oldu. Askerliğini yaptıktan sonra Eczacıbaşı bursu ile okuduğu...