• Türkçe
 • English

Bölüm Başkanının Mesajı


Prof. Dr. Nesrin Yardımcı Tiryakioğlu

İnşaat Mühendisliği, en eski mühendislik dallarından biri olarak, insanoğlunun içinde bulunduğu doğada güvenli, sürdürülebilir ve medeni bir şekilde yaşamasına katkıda bulunur. Bugün de pek çok gencimiz, sınırları zorlamak, yarının dünyasını yaratmak ve bu arada kendi yaşam standartlarını da üst düzeylere çıkartabilmek için bu mesleği seçiyorlar. Yüksek kalitede eğitim ve güçlü araştırma programının iyi bir kurumun en önemli iki faktörü olduğunun bilincinde olan Bölümümüzün amacı, yurt içi ve yurt dışında iyi tanınan ve kamu yararını gözeterek İnşaat Mühendisliği mesleğine hizmet edecek mühendisler yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda misyonunu, “Mesleğine katkıda bulunabilmesi için öğrencileri, sorumluluk sahibi, açık fikirli, teorik ve pratik olarak iyi donanımlı, yaratıcı, etik değerlere sahip, sosyal, takım çalışmasına yatkın ve kamuya yararlı bireyler olarak hazırlamak” olarak tanımlıyoruz. Dört yıllık eğitimleri sırasında öğrenciler, temel mühendislik bilgileri ile inşaat mühendisliğinin yapı, geoteknik, ulaştırma, hidrolik, malzeme, çevre ve yapı işletmesi dallarından her birinin temel bilgilerine sahip olmakta ve seçmeli dersler ile ilgilendikleri alanda bilgilerini geliştirmektedirler. Tamamladıkları iki staj ile de daha okul çağlarında iş hayatını tanıma fırsatı elde etmiş oluyorlar. Geleceğin inşaat mühendisleri olan öğrencilerimiz, üniversitede edindikleri bilgisayar, yabancı dil, temel mühendislik ve mesleki bilgilerin yanında, düzenlenen etkinlikler, kariyer günleri ve konferanslar sayesinde, ekip içinde çalışabilme, yaratıcı olma, tasarım yapabilme, iş hayatında ve sosyal hayatta başarılı olabilme, ömür boyu öğrenebilme gibi konularda da beceri ve yeteneklerini artırma olanağı elde ediyorlar. Ayrıca, inşaat sektörü ve STK’lar ile diyalog içinde olan Bölümümüz, öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeleri için şantiye gezileri ve sektörel sergiler gibi pratiğe yönelik etkinlikler gerçekleştirmekte, eşgüdümlü olarak uluslararası sempozyum ve konferanslar düzenlemekte, öğrenci kulübü etkinliklerine ve öğrenci proje yarışmalarına katılmalarına olanak sağlamaktadır.

Çalışma Alanları

İnşaat Mühendisleri, yaygın olarak akla gelen yapı sektörünün dışında ulaştırma, enerji, yapı malzemeleri ve su işleri gibi pek çok farklı disiplinde tasarım, yapım, işletme ve denetim kademelerinde görev almaktadırlar. Bunlara bağlı olarak, özel kuruluşların yanında DSİ ve KGM gibi devlet kurumlarında da iş imkanlarına sahiptirler. Meslek ayrıca ofis, şantiye, malzeme üretimi, denetim ve ar-ge gibi geniş bir yelpazede yurtiçi ve yurtışı istihdam olanağı sunar.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Nedir?

Günümüzde inşaat sektörü inanılmaz bir hızla ilerler. Bu kapsamda her geçen gün etrafta yeni yeni binalar ve projeler görülür. Önüne geçilemez hızla ilerleyen böyle bir sektörde doğal olarak inşaat alanında mühendislik faaliyetlerini yürütecek mühendis beyinlere ihtiyaç vardır. Bu kapsamda inşaat mühendisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere İnşaat Mühendisliği Bölümleri kurulmuştur. 4 yıllık lisans öğrenimi verilen bu bölümlerde matematik, fizik ve malzeme teknolojisi ağırlıklı dersler verilir. Öğrencilere baraj, liman, yol, bina gibi yapısal yerlerin tasarlanması, analiz edilmesi, inşa edilmesi ve bakım çalışmalarının yapılması alanlarında eğitimler verilir ve bu kapsamda gerekli donanıma sahip olmaları sağlanır. İnşaat Mühendisliği Bölümü aynı zamanda fiziksel olaylara optimum çözümler geliştiren, üretken ve yaratıcı bireyler yetiştirmeyi amaçlar. 4 yıllık lisans eğitiminden sonra bölüm mezunları İnşaat Mühendisi unvanına sahip olurlar. Söz konusu kişilerin inşaat projelerinin altına imza atma yetkisi vardır. Yani bir yapı inşaat mühendisi olmadan projelendirilemez, doğal olarak da yapılamaz.

Tarihçe

İnşaat Mühendisliği Bölümü, İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İSTEK VAKFI) tarafından 07.06.1996 tarih ve 4142 sayılı kanunla kamu tüzel kişiliğini kazanmış olan Yeditepe Üniversitesi bünyesinde yer almaktadır ve 26.03.2008 tarihinde, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesine bağlı olarak açılmıştır.

Bölümde lisans eğitimi, 2008-2009 öğretim yılı güz yarıyılında başlamış; Zemin Mekaniği, Yapı Malzemeleri Laboratuvarlarını 2010 yılı içerisinde tamamlanmış, 2010 yılında çift anadal programları oluşturulmuştur.

Bölümün bağlı olduğu fakülteden 26.08.2014 tarihinde Mimarlık Bölümünün ayrılması ile fakültenin ismi Mühendislik Fakültesi olarak değişmiş; 15.09.2015 tarihinde Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak İnşaat Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Programı açılmıştır.

2018-2019 Öğretim Yılı itibarıyla Bölümün eğitim kadrosu, tam zamanlı olarak çalışan 2 Profesör, 6 Dr. Öğretim Üyesi, 1 Öğr. Görevlisi Dr., 1 araştırma görevlisi ve Yeditepe Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümün’den 1 Profesörden oluşmaktadır. Bölümün tam zamanlı eğitim kadrosunun yanı sıra, her yarıyıl farklı üniversite ve kurumlardan öğretim üyesi/görevlisi gelmekte ve Bölüm tarafından açılan zorunlu veya seçmeli derslere katkı vermektedir. Bölümde, lisansüstü çalışmalarına Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde devam eden ve Bölümdeki görevlilere yardımcı olan 8 bursiyer ve laboratuvarlardan sorumlu 1 teknisyen bulunmaktadır.

2008 yılında 45 adet öğrenci ile eğitimine başlayan bölüm ilk mezunlarını 2012 yılında vermiştir. İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde 2018-2019 Güz Yarıyılında, hazırlık okulunda 93 öğrenci, bölümde 467 lisans öğrencisi, 13 yüksek lisans öğrencisi eğitimini sürdürmüştür. 2018-2019 Güz Yarıyılında 34 mezun, Bahar Yarıyılında 57 mezun olmak üzere 2018-2019 akademik yılında toplam 91 öğrenci mezun olmuştur. Kuruluşundan 2019 Bahar Yarıyılı sonuna kadar toplam mezun sayısı 367’dir.

İnşaat Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralama

Üniversite Adı

Bölüm

Puan Türü

Kont.

Taban Puanı

Başarı Sırası

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

İnşaat Mühendisliği (İngilizce)(Burslu)

SAY

7

395,138

68552

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

İnşaat Mühendisliği (İngilizce) Ücretli

SAY

4

Dolmadı

Dolmadı

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

İnşaat Mühendisliği (İngilizce)(%50 İndirimli)

SAY

45

Dolmadı

Dolmadı

YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

İnşaat Mühendisliği (İngilizce)(%25 İndirimli)

SAY

14

Dolmadı

Dolmadı

İnşaat Mühendisliği Bölümü Ücretleri ve Fiyatları

Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 2019/2020 eğitim/öğretim yılı öğrenim ücretleri için bu sayfayı inceleyebilirsiniz

İnşaat Mühendisliği Burs İmkânları

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri için farklı burs imkânları sunar. İnşaat Mühendisliği Burs İmkânları sayfasını inceleyerek burs olanakları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Buradan ilgili sayfaya tıklayıp, bölümleri ve burs imkânlarını görebilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği Okumak

İnsanlığın, İnşaat Mühendisliğinin gerçekleştireceği yapılara her zaman ihtiyacı vardır. Dolayısıyla Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün amacı vizyonu ile paralel olarak gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında mezunlarının kendilerine iş bulmaları, hatta kendi işlerini kurmalarıdır. Bu meslekte insan ilişkileri çok fazla ön plana çıkar. Örneğin bir binada mimarlar ile, makine mühendisleri ile, elektrik mühendisleri ile birlikte ve ortak çalışma durumları doğar. Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencileri ikinci bir yabancı dil olanağı ile kariyerlerini süsleyebilirler. Bu kapsamda öğrencilere Rusça, Çince, Arapça dillerini öğrenme imkânı sunulur. Bu bölümde tüm akademik kadro personeli kendi kadrosunda ders verir. Bu kapsamda İnşaat Mühendisliği Bölümü uzman ve deneyimli bir öğretim kadrosuna sahiptir. Öğrencilerin eğitim sürelerini tamamlamaları için 20 gün ofis, 20 gün şantiye stajlarını tamamlamış olmaları gerekir. Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği dersleri teorik derslerin yanında ağırlıklı olarak uygulamalı ders şeklinde işlenir. Bu sayede öğrenciler dersleri daha fazla özümseyip gerekli donanıma sahip olabilirler. Ayrıca öğrenciler uygulama derslerinde sektörün öncü kuruluşları ile irtibat kurabilir ve akıllarına takılan soruların cevaplarını bizzat sektör içerisindeki bireylerden öğrenebilirler. Türkiye geneli İnşaat Mühendisliği bölümü sıralama listesinde Yeditepe Üniversitesi’nin saygın bir yere sahip olduğu görülür. Ayrıca bölüm mezunlarının % 93’ünün iş bulduğu, % 31’lik kesiminin yüksek lisans yaparak kariyer hedeflerine ilerlediği gözükür. Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği programı günün koşulları ve ihtiyaçları doğrultusunda sürekli yenilenen ve güçlü bir ders programıdır. 

Yeditepe Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunlarının;

 • İnşaat Mühendisliğinin uygulama alanlarında ve iş hayatlarında ihtiyaç duyulacak temel nitelik, bilgi ve becerileri kazanmaları,
 • Lisans eğitimi sonrasında lisansüstü eğitim için gerekli altyapıyı kazanmış, gerek yurtiçi gerekse de yurtdışında lisansüstü eğitimle kariyerine devam edebilecek donanımda,
 • Sektördeki güncel gelişmeleri takip edebilen ve bu kapsamda projeler geliştirme imkânına haiz,
 • Çeşitli kamu ve özel sektör kurumlarında istihdam yeterliliğine sahip bireylerin yetiştirilmesi için büyük gayret sarf eder.

İnşaat Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

2008 yılında kurulmuş olan Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ilk olarak 2012 yılında dört kişi mezun etmiş, 2019 sonunda toplam 367 mezun sayısına ulaşmıştır. Mezunlarımızın büyük bölümü çalışma hayatında yer alırken, bir bölümü de yüksek lisans eğitimine devam etmektedirler. Yüksek lisans için İngiltere, İtalya ve Amerika’daki çeşitli üniversitelere giden, yurt içinde ise ağırlıklı olarak Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde eğitimine devam edenler mevcuttur. İnşaat mühendisi olarak çalışanlar ise, Amerika, Rusya, İtalya, BAE, Suudi Arabistan gibi ülkelerde veya Türkiye’deki metro, havaalanı gibi büyük veya küçük ölçekli değişik projelerde kariyerlerini sürdürmektedirler. Ayrıca, eğitimini tamamladıktan sonra kendi aile şirketlerinde yer alan veya belirli bir deneyim kazandıktan sonra kendi firmasını kuran bir çok mezunumuz da vardır.

Çalışan Mezunlarımızın Kariyerleri

                   

 • 2014 yılı mezunlarımızdan Müge Gülver Gültekin ile Cihan Gültekin, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği Bölümü’nde 2018 Güz döneminde doktora programına kabul edilmişlerdir.
 • 367 mezunumuzun 20’si Mimarlık, Makina Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği bölümleri ile Çift Anadal yapmıştır.
 • 367 mezunumuzun 81’i Yüksek Lisans yapmış veya yapmakta olup bunların 38’i bir taraftan çalışmaya devam etmiştir.
 • Yüksek Lisans öğrencilerimizin 16’sı yurt dışı üniversitelerde yüksek lisans yapmış veya yapmaktadır.

 

 

Mezunlarımızın Lisansüstü Eğitime Devam Durumu ve Mezun Sayısı ve İstihdamının Yıllara Göre Dağılımı 

 

Mezunlarımızın Çalıştığı Kurum ve Firmalar

 • Açı İnşaat
 • Ağaoğlu Şirketler Grubu – Saha Mühendisi
 • AKOĞLU YAPI
 • Ant Yapı
 • APC Yapı A.Ş
 • Arup
 • ASA İnşaat Makina Tic. ve San. Ltd. Şti.
 • Aula İnşaat Mimarlık Mühendislik-
 • Aytaç Proje İnşaat
 • Aytaç Yıldız İnşaat
 • Başergün İnşaat
 • Birleşik Arap Emirlikleri, Megaprojeler İnşaat Turizm San. ve Tic. A.Ş.
 • Bursa Nilüfer Proje Tasarım
 • Cagdan Mühendislik
 • Cihangir Grup / EUROCON İnşaat Yatırım A.Ş.
 • Ck Grup Mühendislik ve Mimarlık
 • Cumrat İnşaat
 • Çalışkanlar Beton Mad.Yapı Malz.Nak.İnş.Turz.San.ve Tic.Ltd.Şti.
 • Çorlu – Kervana İnşaat
 • Damga Yapı Denetim – Tahincioğlu Bomonti Nidakule Şantiyesi
 • Deerns
 • Deltek Modern İnşaat Uygulamaları San. Ve Tic. A.Ş.
 • Demirkon A.Ş. Gümüşhane
 • Demirli İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş
 • DGD Mühendislik
 • Dzekos d.o.o
 • Eduka Yapı
 • Ege Yapı Grup
 • Ege Zeybek Yapı Denetim
 • Egemen İnşaat  Tic. AŞ
 • EKAŞ A.Ş.
 • EKO İnşaat ve Ticaret A.Ş
 • Emta Energy
 • ENKA İnşaat
 • ERK İnşaat Taahüt Sanayi
 • Ferko Ltd. Şti.
 • GAP İnşaat
 • GOLD YAPI DENETİM
 • Gökyol İnşaat
 • Görgülü İnşaat
 • Gur-Ya Construction Co Ltd.
 • GÜLERMAK-NUROL
 • Gün İnşaat
 • Güner İnşaat
 • GYA İnşaat – Zirve Holding
 • Hakan Ege Mühendislik
 • Hatipoğlu İnşaat Bürosu
 • Hive Tasarım ve Teknoloji A.Ş
 • Hyundai Eng. & Co. and SK Eng. & Co. JV
 • IC İctas-Astaldi JV
 • İçel Mimarlık
 • İGA (İstanbul 3. Havaalanı)
 • İmall Yapı İnşaat
 • İNHA İnşaat
 • İntaya İnşaat Taahhüt Yatırım A.Ş
 • İstanbul SİSKA İnşaat
 • İzmir Cemtaş
 • Kalyon İnşaat
 • Karasu İnşaat
 • Kare Steel Construction
 • Karslıoğlu İnşaat Malz.Ltd.Şti.
 • Kayaoğlu İnşaat
 • Kent İnşaat
 • KİPAŞHolding
 • KİPTAŞ
 • Kuwait/Cengiz & First Kuwaiti JV Şirketi
 • LİMAK Kuveyt Havalimanı Projesi
 • MAG Mühendislik Hizmetleri Ve Tic. Ltd. Şti.
 • Mak-Yol
 • Mavia Yapı
 • MGF İnşaat
 • MNG Zemtaş
 • Moda Yapı
 • NET Holding
 • Nuhoğlu İnşaat
 • Özka İnşaat
 • Özka Ortaklar
 • Özler Kalıp ve iskele sistemleri
 • Pana Yapı
 • Prj Mühendislik
 • Prokon Mühendislik
 • Promer Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
 • Pronet Mühendislik
 • Remax-Gayrimenkul
 • Rönesans Yapı
 • Samar Yapı Denetim
 • Sigma Mühendislik
 • Sinop Belediyesi- İmar ve Şehircilik Müdürlüğü
 • So Prodüksiyon ve Organizasyon
 • Sofuoğlu İnşaat
 • SUR İnşaat
 • Sağıroğlu Mimarlık-Mühendislik
 • Şantiye Destek Proje Yönetimi Firması
 • Şahinler Endüstriyel Demir
 • ŞENBAY-KOLİN-KALYON D.B Metro Yapım Ortaklığı
 • Tahir Tarhan İnş.Elektrik Müh.San.ve Tic. Ltd. Şti.
 • Taht Dış Ticaret İnşaat AŞ.
 • TARGET Teknik Araştırma, Geliştirme, Danışmanlık, İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
 • TAV - SERA Construction
 • TEKFEN Yapı A.Ş.
 • Tekirdağ Muratlı Belediyesi
 • Tekyapı Mühendislik
 • Temat- gözlem karayolları müşavir firma
 • Tika İnşaat
 • Timka Mühendislik İnşaat Tic. ve San. Ltd. Şti.
 • Torunlar Real Estate Investment Company
 • Turna Yapı Denetim
 • Türkiye Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü
 • Yapıkur İnşaat A.Ş.
 • Yenigün & Dere Construction
 • Yenigün İnşaat
 • Zetas Zemin Teknolojisi A.Ş.

Mezunlarımızın Lisansüstü Eğitime Devam Ettiği Kurumlar

 

 • Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı ABD
 • Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümü
 • Bahçeşehir Üniversitesi İşletme ABD
 • Boğaziçi Üniversitesi Yapı Mühendisliği Bölümü
 • Brunel University / London International Business School
 • Budapest University of Technology and Economics
 • Bursa Teknik Üniversitesi
 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İş Güvenliği
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Finans
 • HULT International School of Business
 • İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Deprem Mühendisliği ABD
 • İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Hidrolik ve Su Kaynakları ABD
 • İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Projeleri Yönetimi
 • İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık ABD
 • İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Yapı Mühendisliği ABD
 • İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Yapı İşletmesi ABD
 • İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği ABD
 • Karlsruhe Institute of Technology
 • Kingston University, London, Construction Management
 • London City University, Construction Management
 • London Regent’s University
 • Duke University, Fuqua School of Business (ABD), Management Studies
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 • Okan Üniversitesi MBA
 • Oxford Brookes University
 • Politecnico di Milano (İtalya), MBA
 • Robert Gordon University
 • UCLA Construction Management Certified Programme
 • Vilnius Gediminas Technical University, Structural Engineering
 • Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği
 • Yeditepe Üniversitesi Mimarlık
 • Yeditepe Üniversitesi (Diğer programlar)
 • Yıldız Teknik Üniversitesi, Kıyı ve Liman Müh. ABD
 • Yıldız Teknik Üniversitesi, Yapı İşletmesi ABD
 • Yıldız Teknik Üniversitesi, Yapı Mühendisliği ABD

Vizyon Misyon ve Eğitim Amaçları

Misyonumuz
Misyonumuz, teorik ve uygulamalı alanlarda iyi donanımlı, yaratıcı, etik değerlere sahip, sorumluluk sahibi, sosyal ilişkileri güçlü, takım çalışması yapabilen, ulusal ve uluslararası ortamlara uyum yeteneği olan mühendisler yetiştirmek; toplumun güncel ihtiyaçlarına ve mesleğin gelişmesine hizmet etmektir.

Vizyonumuz
Vizyonumuz, ulusal ve uluslararası düzeyde araştırmalar yürüten, lisans ve yüksek lisans düzeyinde başarılı öğrencilerin tercih ettiği, mezunları yurtiçi ve yurt dışında uygulama ve araştırma kurumlarında başarılı olan; bilime, sektöre ve insanlığa olumlu katkılar üretebilen bir bölüm olmaktır.

Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü olarak amaçlarımız
Mezunlarımız;
1- Çok uluslu iş ortamlarında tasarım, uygulama ve proje yönetimi alanlarında görev alabilirler.
2- Ulusal ve uluslararası kuruluşlarda karar verici pozisyona yükselirler, yönetici olabilirler.
3- Ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel çalışmaların üretimine katkıda bulunabilirler.

Staj

Staj Çalışmalarının Tanımı ve Amacı

 

Staj çalışmaları, okulda edinilen mesleki bilgilerin dışında mesleki eğitimin bütünleyicisi ve devamı niteliğinde olup aktif bir işletmede gerçekleştirilirler. Stajın temel amacı, işletmelerde pratik ve teknik yeni beceriler kazanmak, iş hayatını tanımak ve diğer disiplinlerle ve idarecilerle etkin iletişim kurabilmeyi öğrenmektir.

Günümüzde bir mühendisten sadece kendi alanında değil, ilgi derecesine göre diğer ilgili tüm birimlere yakın, uyumlu, verimli bir çalışma yapması beklenmektedir. Staj, bu gereksinimleri karşılamaya yarayan bir iş deneyimidir ve iş hayatının inceliklerini ciddi sorumluluk almadan öğrenebilmek için kaçınılmaz bir fırsattır. Staj süreci, çalışılan kurumla etkileşim dikkate alındığında, aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışı inşaat dünyasına açılış kapılarından biri olarak da nitelendirilebilir. Bu açılardan staj çalışmalarının ciddiye alınarak ve gerekli itina gösterilerek yürütülmesini önermekteyiz.

Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde staj çalışmaları 2. sınıfın sonunda yapılması gereken Şantiye Stajı (CE 300) ve 3. sınıfın sonunda yapılması gereken Ofis/Büro Stajı (CE 400) olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

 

STAJ İŞ AKIŞI

 

 1. Öğrencilerin staja başvurabilmeleri için sayfanın devamında bildirilen Bölüm Staj Kuralları'nda belirtilen koşulları sağlamaları gerekmektedir. Koşulları sağlamayan başvurular dikkate alınmaz.
 2. Staj başvuruları, dökümanlar kısmında bulunan Staj Talep Formu’nun (STF) öğrenci tarafından eksiksiz doldurulup Bölüm Sekreterliği’ne (civil@yeditepe.edu.tr)  E-Posta üzerinden iletilmesi ile öğrenci tarafından başlatılır.
 3. Stajın yürütüleceği kurum/işyerinden öğrencinin zorunlu stajı olduğuna ilişkin yazı istenmesi halinde öğrenci bölüme (duygu.tuylu@yeditepe.edu.tr) E-Posta ile başvurarak yazıyı Bölüm Sekreterliği’nden temin edecektir.
 4. Bölüm Staj Koordinatörü, başvuruyu inceler. Formun eksiksiz doldurulması ve başvurunun Bölüm Staj Kurallarına uygun olması halinde Staj Başvuru Formu’nu (SBF) öğrenciye e-posta üzerinden iletir.
 5. Öğrenci ve stajın gerçekleştirileceği kurum/işyeri tarafından eksiksiz doldurulan ıslak imzalı ve kaşeli SBF ve SBF’de belirtilmiş olan talep edilen diğer evrakları E-Posta üzerinden Bölüm Sekreterliği’ne (civil@yeditepe.edu.tr) iletilir.
 6. Öğrencinin SBF’ni eksiksiz iletmesi durumunda staj başvurusu işleme alınarak İK üzerinden sigorta girişi yapılır. Sürecin aksamaması için SBF’nin staj başlangıç tarihinden en az 20 gün önce Bölüm Sekreterliğİ’ne teslim edilmiş olması gereklidir.

 

Pandemi Süreci 2020-2021 Yaz Dönemi Stajlarına İlişkin Önemli Uyarılar

 

 1. Pandemi süresince tüm yazışmalarda .yeditepe.edu.tr uzantılı okul e-posta adresleri kullanılacaktır. Diğer adreslerden gönderilen evraklar işleme alınmaz. Başvuru evrakları öğrenci no “_” evrak türü şeklinde isimlendirilecek olup (Örnek: 20760710008 STF için 20760710008_STF.doc) SBF ve eklerinin tek bir pdf dosyası olarak iletilmesi gereklidir.
 2. Tüm evrakların asılları öğrenci tarafından muhafaza edilecek olup uygun koşullar oluştuğunda Bölüm Sekreterliği’ne teslim edileceklerdir.
 3. Yüzyüze koşullara dönüldüğünde evraklar basılı olarak Bölüm Sekreterliği’ne teslim edilecek; dönülememesi halinde evraklar mezuniyet öncesinde Bölüm Sekreterliği’ne teslim edilecektir.
 4. CE 400 stajlarının çevrimiçi (online) yapılması durumunda SBF'na ek olarak Çevrimiçi Staj Bilgi Formu (ÇBF) da öğrenci ve staj yapılacak kurum/işyeri tarafından doldurulacak ve formda verilen bilgiler değerlendirilerek staja onay verilecektir. Öğrencinin yönetim ve takibinin yetersiz bulunduğu durumlarda çevrimiçi stajlar kabul edilmeyebilir. 
 5. TMMOB İMO tarafından yürütülecek olan çevrimiçi staj çalışmalarına katılmak isteyen öğrenciler, İMO tarafından istenen kriterlere ek olarak yukarıda belirtilen prosedürü yürütmekle yükümlüdürler. İMO stajı CE 300 Şantiye Stajı yerine de gerçekleştirilebilir. İMO stajı için STF’nin çalışılacak günler satırına “İMO STAJI” notu düşülecek olup Çevrimiçi Staj Bilgi Formu (ÇBF) ayrıca doldurulmayacaktır. (İMO Stajı hk.)

 

 

İnşaat Mühendisliği Bölümü Staj Kuralları

(06.07.2020 tarihli ve 14/2020 sayılı Bölüm Kurulu'nda kabul edilmiştir.)

 

Stajların Tanım ve İçerikleri

1. İnşaat Mühendisliği Bölümü zorunlu staj çalışmaları, 2. sınıfın sonunda yapılması gereken CE 300 Yaz Stajı I (Şantiye Stajı) ve 3. sınıfın sonunda yapılması gereken CE 400 Yaz Stajı II (Ofis Stajı) olmak üzere iki ayrı zorunlu stajdan oluşmaktadır. İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin mezuniyete hak kazanmak için belirtilen her iki staj çalışmasını da tamamlamış ve ilgili staj derslerinden geçmiş olmaları gereklidir.

2. CE 300 Şantiye Stajı, öğrencinin yapımın devam ettiği bir şantiyede temel yapı işleri/imalat bilgisi almasını amaçlar Üretim aşama ve işlemleri ve hakediş çalışmaları şantiye stajı kapsamında değerlendirilir.

3. CE 400 Ofis stajı, öğrencinin proje ve ilgili ofis işlerine yönelik bilgi ve görgüsünü arttırmaya yöneliktir. Ofis stajında yürütülen çalışmalar, statik ve yapısal analiz ve tasarım, geoteknik hesaplar, deprem hesapları, hidrolik hesaplar gibi temel tasarım bilgisine yönelik çalışmalara ek olarak proje planlama, proje yönetimi, keşif-metraj işleri, ihale dosyası hazırlama gibi yönetimsel ve mali / hukuki içeriği olan çalışmalar da olabilir.

4. Uzun Dönem Staj: YÜMFSUE Madde 4/f uyarınca Uzun Dönem Staj, "Üniversitemiz ile staj yapılacak kurum arasında iş birliği anlaşması imzalanmış olması koşulu ile 6. dönem sonrasında olmak üzere, tüm eğitim dönemi boyunca devam eden iş deneyim stajlarını kapsar." şeklinde tanımlanmıştır. Uzun dönem staj, gönüllü staj olarak değerlendirilebilir veya zorunlu stajlar ile ilgili koşulları karşılaması ve öğrencinin talebi halinde bölüm staj koordinatörünün onayı ve Bölüm Kurulu Kararı ile zorunlu staj olarak kabul edilebilir. YÜMFSUE Madde 7: Öğrencinin Bölüm staj kriterlerini yerine getirmesi ve Bölüm Kurulu onayı ile uzun dönem stajı zorunlu staj olarak/yerine sayılabilir. İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde Uzun Dönem Staj sadece CE 400 Yaz Stajı II (Ofis Stajı) içeriğine uygun olarak yürütülür; CE 300 Yaz Stajı I (Şantiye Stajı) çalışması için uzun dönem staj gerçekleştirilemez.

 

Staj Önkoşulları

5. CE 300 Yaz Stajı I (Şantiye Stajı ) stajına başvurabilmek için öğrencilerin asgari 50 kredilik dersi tamamlamış olmaları gerekir.

6. CE 400 Yaz Stajı II (Ofis Stajı) stajına ve Uzun Dönem Stajına başvurabilmek için öğrencilerin asgari 100 kredilik dersi tamamlamış olmaları gerekir.

 

Staj Süresi

7. Her iki zorunlu staj için de staj süresi asgari 20 iş günüdür. Belirtilen 20 iş günü aynı kurum/firmada kesintisiz olarak geçirilmelidir. Cumartesi günleri çalışılması durumunda bir hafta 6 iş günü sayılır. Pazar günleri mesai günü olarak kabul edilmez. Resmi tatiller, bayramlar ve diğer özel günler staj günü olarak kabul edilmez.

8. “YÜMFSUE Madde 7/c: Uzun dönem staj yapacak öğrenciler, iş yerinde veya kurumda en az 15 en fazla 45 iş günü olacak şekilde staj yapabilirler.” ve “YÜMFSUE Madde 9: Uzun dönem staj başvuruları Bölüm Staj Kurallarında belirtilen koşullara bağlı olarak yürütülür.” İlkesine bağlı olarak İnşaat Mühendisliği Bölümünde diğer koşullar yerine getirilmek üzere zorunlu veya gönüllü olmasına bakmaksızın Uzun Dönem Staj süresi asgari 30 iş günü olarak belirlenmiştir.

 

Staj Dönemleri

9. Öğrenciler staj süresince zorunlu olarak sigortalı olacakları için ilgili mevzuat uyarınca hem sigortalı hem öğrenci olamazlar. Bu nedenle staj yaparken öğrenci ders alamaz ve stajlar dönem içine uzayamaz. Dolaylı olarak zorunlu stajlar Yaz Döneminde gerçekleştirilebilirler.

10. Akademik takvimin Güz ve Bahar Dönemleri arasında Yılsonu Sınavı Haftaları hariç 20 işgünü oluşturacak şekilde düzenlendiği zamanlarda bütünleme sınavları dahil 20 işgününü kesintiye uğratacak hiçbir öğrencilik faaliyetine katılmamak koşulu ile öğrenciler Bölüm Staj Koordinatörü bilgi ve onayı dahilinde Güz ve Bahar dönemleri arasında zorunlu stajlarını gerçekleştirebilirler. Bu zaman aralığında staj yapılıp yapılmayacağı ve ilgili diğer kurallar Mühendislik Fakültesi Dekanlığı tarafından ilan edilir.

11. Yaz okulunda ders alınıyorsa, haftanın bazı günleri ders alınıp, diğer günler staj yapılmayacaktır. Yaz okulunda ders alan öğrenciler, ancak yaz okulu dersleri bitimini müteakip staj yaptıkları kurumdan final sınavına girmek için izin alabilmelerini beyan etmek koşulu ile stajlarına yaz okulu final tarihleri içinde başlayabilirler.

12. Mezuniyet durumunda olan ve derse devam zorunluluğu bulunmayan öğrenciler, durumlarını belirten (danışmanınızdan onaylı) dilekçe ile staj koordinatörüne başvurabilirler. Bu durumda YÜMFSUE Madde 7. uyarınca “Mezuniyet aşamasında olan ve derslere devam zorunluluğu bulunmayan öğrenciler, eğitim dönemi içinde zorunlu staj yapabilirler.”

13. Uzun dönem stajlarda işyerine İnşaat Mühendisliği Bölümü haftada asgari 2 gün ofise devam zorunluluğu arar. Bu koşulu sağlayacak şekilde ders programının düzenlenmesi öğrencinin sorumluluğunda olup bu amaçla İnşaat Mühendisliği bölüm ders programı 7. ve 8. dönemlerde asgari bir günü boş bırakacak biçimde düzenlenir.

 

Staj Yeri

14. Öğrenciler staj yerlerini kendi olanaklarıyla bulurlar ve başvururlar. Ancak, çeşitli işletmelerden gelen kontenjan taleplerini öğrencilere bölüm web sitesi staj sayfasında ve/veya bölüm panosunda duyurulur. Üniversite Kariyer Gelişim ve Mezunlarla İletişim Ofisi de staj yeri bulma konusunda destek vermektedir. Büyük işletmelerin çoğunun internet sayfalarında İnsan Kaynakları bölümünde stajla ilgili bilgi bulunmaktadır ve genellikle internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Zorunlu staj için yurt içi kamu kuruluşları, yurt içi ve dışı özel işletmelerde ve gerekli koşulların sağlanması şartı ile üniversitelerde yapılabilir. Yurt dışında yapılması düşünülen stajların öğrencinin yabancı dilini geliştirmesine, diğer kültürleri ve ülke teknolojilerini tanımasına katkı sağlayacağı için ayrıca önerilmektedir. Yurtdışındaki bazı üniversitelerde özel staj programları düzenlenmektedir ve bu programların da takip edilmesi önerilmektedir. Ayrıca üniversitemizde uluslararası stajyer değişim programı (IAESTE) bulunmakta olup Uluslararası Ofis'ten bilgi alınabilir.

15. Staj yerinde en az bir adet İnşaat Mühendisinin çalışması gerekli olup öğrencinin stajını bir İnşaat Mühendisinin danışmanlık ve eğitmenliğinde yürütmesi gereklidir.

16. CE 300 Şantiye Stajı için uygun işyerleri, şantiyeler, beton santralleri, yapı malzemesi imalathaneleri ve çelik konstrüksiyon imalathaneleri gibi yerinde yapım, malzeme üretimi veya prekast üretimin yürütüldüğü mekanlar veya bilfiil denetim işlemleri amaçlı sahada bulunmak koşuluyla yapı denetim kurum ve firmalarıdır.

17. CE 400 Ofis Stajı proje ofisleri, ilgili devlet ve belediye dairelerinde gerçekleştirilir. Şantiye teknik ofisinde yürütülen çalışmalar Ofis Stajı olarak kabul edilmez.

 

Staj Başvuru Süreci

18. Staj yapılacak işyerinin öğrenciden stajın zorunlu olduğuna dair bir yazı istemesi durumunda belirtilen yazı Mühendislik Fakültesi Dekanlığı onayı ile Bölüm Sekreterliği'nden alınacaktır.

19. Staja başlamadan ve sigorta girişi yapılmadan önce öğrencinin staj yapacağı kurum/işyeri ve stajın tarihleri, türü ve alanına dair Bölüm Staj Koordinatörü'ne bilgi vermesi ve Bölüm Staj Koordinatörü'nün onayını alması gerekmektedir. Bu amaçla öğrenciler, Staj Talep Formu'nu Bölüm Sekreterliği’ne iletirler. Bölüm Staj Koordinatörü formu inceler ve uygun gördüğü takdirde öğrenciyi Staj Girişi aşamasına yönlendirir.

20. Staj Girişi aşamasına yönlendirilen öğrenci, Staj Başvuru Formu'nu ve formda bildirilen diğer tüm evrakları eksiksiz doldurarak ıslak imzalı ve kaşeli halde Bölüm Sekreterliği'ne teslim eder. Eksik evraklı başvurular kabul edilmez.

21. ERASMUS Stajları: YÜMFSUE Madde 9’ da belirtildiği gibi, öğrenciler kendi imkânlarıyla buldukları ve bölümlerinin onayladığı yurtdışındaki okullarda ve işletmelerde Erasmus stajı yapmak isterlerse, üniversitemiz Uluslararası Ofis’in staj başvuru tarihini ilan etmesiyle birlikte gerekli evrakları tamamlayıp başvuru yapar ve dil sınavına tabi tutulurlar. Sonrasında Erasmus staj hibesi hakkı kazanan öğrencilerüniversitemiz Uluslararası Ofisi’nin belirlediği tarihe kadar kabul mektububaşvuru formu ve sözleşmelerini doldurup ofise iletirler. Erasmus stajı, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından, ilgili yılın sözleşme dönemi kapsamında hareketlilik faaliyeti gerçekleştiren yükseköğretim kurumları için hazırlanmış olan ERASMUS+1 Program Ülkeleri Arasında Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği El Kitabı hükümlerine bağlı olarak uygulanır.

 

Sigorta İşlemleri

22. Staj süresince öğrencinin sigortalı olması zorunludur. Sigortasız stajlar kabul edilmez. Staj süresince öğrencinin sigortalanması ve ilgili masraflar üniversite tarafından karşılamaktadır.

23. Sigorta girişleri, Staj Bildirimi aşamasındaki öğrencinin yukarıda belirtilen evrakları eksiksiz olarak İnşaat Mühendisliği Bölüm Sekreterliği'ne teslimini müteakip Dekanlık kanalı ile İnsan Kaynakları (İK) üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sigortanın zamanında başlatılabilmesi için Staj Başvuru Formu ve ilgili diğer evrakların İnşaat Mühendisliği Bölüm Sekreterliği'ne staj başlangıç tarihinden en az 20 gün önce teslim edilmesi şarttır; 20 günden daha az işlem süreci olan evraklar işleme alınmaz. Staja başladıktan sonra geriye dönük sigorta işlemleri yapılamaz.

24. Üniversite tarafından sigortalanmadan öğrencinin inisiyatifinde gerçekleştirilen gönüllü staj çalışmaları zorunlu staj olarak kabul edilemez.

 

Staja Başlama

25. Öğrenci, staja başlamadan en az üç gün önce İnsan Kaynakları'ndan İşe Giriş Bildirimi evrağını alacak ve staj yapacağı kuruma/işyerine teslim edecektir. İşe Giriş Bildirimi, aynı zamanda E-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden de alınabilir.

26. Staj süresince öğrenci kendisinden sorumlu olan işyeri staj sorumlusunun gözetiminde olacaktır.

27. Öğrenci, gerçekleştirdiği staj çalışmasına ilişkin staj raporu hazırlamak zorunda olup rapor içeriği işyeri staj sorumlusu tarafından denetlenecek ve onaylanacaktır.

28. Stajyer Değerlendirme Formu stajın sonunda işyeri staj sorumlusu tarafından doldurulacak ve kapalı ve mühürlü zarf içinde öğrenciye elden teslim edilecektir.

 

Stajın Değerlendirilmesi

29. Öğrenci stajı yaptığı yaz dönemini müteakip ders döneminde stajın ait olduğu CE 300 (Şantiye Stajı) veya CE 400 (Ofis Stajı) dersine kayıt yapar.

30. Staj Raporu: Staj raporu hazırlanması zorunludur. Staj raporu bilgisayar yardımıyla yazılmalı ve staj süresince yapılan çalışmalar her gün için yazılmalıdır. Staj raporu, teknik rapor yazım esaslarına uygun nitelikte ingilizce ve bilgisayarda hazırlanır, el yazımı staj raporları kabul edilmez. Staj raporları 20 sayfadan kısa ve 70 sayfadan uzun olmamalıdır. Rapordaki anlatım tamamen öğrenciye ait olmalıdır. Staj raporlarının günlük olarak yazılması, staj sonunda da tamamlanmış olması gerekir. Staj raporu yazımı ile ilgili diğer kurallar Staj Raporu Kılavuzu'nda belirtilmiştir.

31. Staj raporları, yarıyılın başlamasından sonra 1 ay içinde teslim edilmelidir. Raporların son teslim tarihi ayrıca öğrencilere OBS sistemi aracılığı ve duyurular ile ilan edilir. Belirtilen son güne kadar raporlar teslim edilmezse, staj geçersiz sayılır. Staj raporunun her sayfası, staj yapılan işletmeye mühürletilip imzalatılmalıdır. 

32. Stajyer Değerlendirme Formu: “Stajyer Değerlendirme Formu” stajın sonunda, iş yeri staj sorumlusu tarafından doldurulmalı, kapalı ve mühürlü bir şekilde size elden verilmelidir. İşletme tarafından kapalı zarf içerisinde verilen bu form kesinlikle açılmamalıdır. Bölüme açık zarf içerisinde getirilen veya daha önceden açıldığı tespit edilen değerlendirme formları işleme alınmayacaktır. “Stajyer Değerlendirme Formu” bulunmayan ya da değerlendirme formu kabul edilmeyen öğrencinin stajı geçersiz sayılacaktır.

33. Stajın değerlendirilebilmesi için aşağıdaki evrakların İnşaat Mühendisliği Bölüm Sekreterliğine imza karşılığı teslim edilmesi gerekir.

 1. Fotoğraflı Staj raporunun çalışılan yerden onaylanmış basılı karton veya spiral ciltli asıl nüshası.
 2. Staj raporunun CD’ye aktarılmış elektronik kopyası
 3. İşyeri stajyer değerlendirme formu (Staj sorumlusu tarafından doldurulur
 4. İşyeri değerlendirme formu (Öğrenci tarafından doldurulur)

 

34. Staj AKTS kredisi olan önemli bir derstir, ancak öğrenci staj yaptığı birim ve Bölüm Staj Koordinatörü (BSK) tarafından “başarılı” (P-Pass) ya da “başarısız” (F-Fail) olarak değerlendirilir.

 

Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Staj Uygulama Esasları

 

_______________________________________

 

Staj Koordinatörü

Hakkı Oral Özhan

 

Başvuruda Teslim Edilecek Diğer Evrak ve Dökümanlar:

Nüfus Cüzdanı fotokopisi

İkametgah (e-devletten alınabilir)

Sağlık provizyon bilgi kağıdı (https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden provizyon sorgulama-sağlık provizyon adımlarını takip ederek ulaşılabilir)

1 Adet vesikalık fotoğraf

 

Staj Defterinin Yazım ve Onayı

Staj defterini doldururken;

 1. Defterde bulunması gereken bilgilerin sınırları tam anlamıyla sizin yapacağınız stajla belirlenecektir.
 2. Genel olarak gözlemlerinize dayanarak (İşi şahsen sizin gerçekleştirmiş olmanız gerekmez) süreçlerden, iş tanımlarından bahsedebilirsiniz.
 3. Staj defteri MSWord veya benzeri bir yazı programı ile yazılacak ve spiral ciltli olarak teslim edilecektir. El yazımı staj defterleri veya farklı metodlarla ciltlenen/klasör-dosya içinde teslim edilen staj defterleri kabul edilmez.
 4. Staj defteri İngilizce doldurulacaktır. Ancak karşılığını bulmakta zorlandığınız terimleri açıklamayla birlikte Türkçe ifade edebilirsiniz. Gerekli görülen yerlere bilgisayardan alınan çıktılar yapıştırılabilir.
 5. Staj defterlerine ek olarak teslimde aşağıdaki linkten indirilebilen Stajyer Değerlendirme Formu staj yapılan kurum tarafından imzalı ve kaşeli olacak şekilde kapalı zarfta defterle birlikte teslim edilecektir. Stajyer Değerlendirme Formu eksik olan öğrencilerin staj defterleri kabul edilmez.

 

Dökümanlar

 

1. Staj Talep Formu (STF)

2. Çevrimiçi Staj Bilgi Formu (ÇBF)<

3. Staj Defteri

4. Stajyer Değerlendirme Formu (SDF)

5. İşyeri Değerlendirme Formu (İDF)

 

Öğrencilerin Şimdiye Kadar Staj Yaptığı Firmalar-Kurumlar 

 

Öğrenci Değişim Programları

Yeditepe Öğrencileri

Genel not ortalaması (CGPA) 2.20 ve üzerinde olan, Yeditepe Üniversitesi’nde en az bir akademik dönemi tamamlamış ve döndüğünde de mezun olabilmek için en az bir dönem daha Yeditepe Üniversitesinde devam edecek olan öğrencilerimizden isteyenler Erasmus veya değişim programları ile eğitimlerine bir dönem yurt dışında devam etmek üzere başvuruda bulunabilirler.

Erasmus anlaşmaları bölümler arası yapılan bir anlaşmadır. Değişim anlaşmaları ise üniversite genelinde yapılır ve uluslarası ofis tarafından duyurulan kotalarla sınırlıdır. Anlaşmamız olan okullarla ilgili bölüm Erasmus/Exchange koordinatöründen bilgi alabilirsiniz. Her dönem için başvuru tarihleri Uluslararası Ofis tarafından duyurulur ve bölümümüzde de ilan edilir. Başvuru yapacak öğrencilerin Yeditepe uzantılı e-mail adresi almaları zorunludur. Başvurular online yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.

Daha sonra sistemde oluşturduğunuz formun çıktısını, 1 fotoğraf, kimlik fotokopisi ve transcriptiniz ile birlikte, bölümünüzün Erasmus/Exchange Koordinatörüne teslim etmeniz gerekmektedir.

Başvurunuzdan kısa bir süre sonra dil sınavına girmeniz gerekmektedir. Sınav tarihi Uluslarası ofis tarafından duyurulur, takip etmeniz gerekir. Dil sınavından en az 60 puan alan öğrenciler, bölüm Erasmus/Exchange koordinatörünün belirlediği bir tarihte sözlü sınava alınırlar. Başarı puanınıza ve gitmek istediğiniz okul ile ilgili kontenjana göre durumunuz belirlenir. Bunu takiben doldurmanız gereken tüm formlara ve yapmanız gereken işlemlere yine uluslararası ofisin sayfasından ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir değişim programı ile bir dönem yurt dışına giden öğrencinin Üniversitesi’ndeki mali durumu aynen devam eder. Erasmus ile giden öğrenciler ayrıca hibe adı altında bir miktar maddi destek sağlanır. Bunun tutarı Uluslarası ofis tarafından duyurulur. İsteyen öğrenciler maddi destekten feragat edebilir.

Aşağıda bölümümüzün 2016-2017 yılı itibari ile ERASMUS kapsamında anlaşmalı olduğu üniversiteler listelenmiştir. Yeni anlaşmalar için görüşmeler devam etmektedir. Ayrıca öğrencilerin talepleri ve girişimleri ile de yeni anlaşmalar yapılabilmektedir.

ERASMUS Koordinatörü

  Almıla Uzel

ERASMUS Anlaşmalı Üniversiteler

UNIVERSITY OF PECS (HU PECS01)

UNIVERSIDAD ALFONSO X EL SABIO   (E MADRID17)

GHEORGHE ASACHI TECHNICAL UNIVERSITY OF IASI (RO IASI05)

UNIVERSITAT POLITECNICA DE VALENCIA (E VALENCI02)

KUJAWSKO-POMORSKA SZKOLA WYZ BYDGOSZCZY (PL BYDGOSZ08)

UNIVERSIDAD POLITECNICA DE MADRID (E MADRID05)

RWTH AACHEN UNIVERSITY (D AACHEN01)                                                                                                                                                                                                                   

UNIVERSITE DE LIEGE (B LIEGE01) 

Bologna

Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği, öğrencilerine eğitim süresince etkili bir Bologna Süreci uygular. Bologna Sürücünde amaç Avrupa’nın seçkin üniversiteleri ile bölümümüz arasında oluşmuş olan standart dışı uygulamaları standart hale getirmektir. Bu süreç içerisinde öğrenci daha donanımlı bir şekilde eğitim hayatına devam eder.

Çift Anadal ve Yandal Olanakları

Çift Anadal

Çift anadal programı (ÇAP) bir lisans programına kayıtlı olan öğrencilerin belirli koşulları yerine getirmeleri durumunda başka bir bölümden ikinci bir lisans derecesi almalarına olanak verir. Böylece ÇAP’ı başarıyla tamamlayan öğrenciler hem asıl bölümlerinden hem de seçecekleri ikici anadal bölümünden ayrı ayrı diploma sahibi olabilirler. Programa kabul edilmek, devam etmek ve ikinci dereceyi alabilmek icin gereken koşullar yönetmelikte belirtilmiştir.

ÇAP’a kabul edilen bir öğrencini ikinci anadal programından mezun olabilmesi için bu programa ait bütün dersleri başarıyla tamamlaması gerekir. Ancak bölümler arasında ortak dersler ve eşdeğer sayılabilecek dersler bulunduğu için öğrencinin ikinci anadal programından fakülte ve bölümler tarafından belirlenen fark derslerini alması yeterlidir. Fark derslerinin takibi ikinci anadal programının yapıldığı bölümün atadığı bir danışman tarafından yapılır. İnşaat Mühendisliği bölümüyle ÇAP yapılabilecek bölümlerin listesi ve bu bölümlerin öğrencilerinin takip etmesi gereken ÇAP ders programları (programlar linklere tıklayarak indirilebilir) yanda verilmiştir.

NOT: Başka bir bölümde ÇAP yapmak isteyen İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri ÇAP ders programı ile ilgili gerekli bilgiyi başvuracakları bölümden temin edebilirler.

Yandal

Yandal programı bir lisans programına kayıtlı olan öğrencilerin belirli koşulları yerine getirmeleri durumunda başka bir bölümden alacakları bir grup dersi tamalayarak bu alanda bilgi sahibi olmalarına ve bu bölüme ait bir sertifika alınmasına olanak verir. Programa kabul edilmek, devam etmek ve sertifika alabilmek icin gereken koşullar yönetmelikte belirtilmiştir. Diğer bölümlerden gelen öğrencilerin İnşaat Mühendisliği Bölümü yandal programında alması gereken dersler ve tamamlanması gereken kredi miktarı aşağıdaki bağlantıda verilmiştir.

YANDAL Programı

ÇAP ve Yandal Koordinatörü

Eren Vuran

ÇAP Ders Programları

Bilgisayar Mühendisliği

Biyomedikal Mühendisliği

Ekonomi

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Endüstri ve Sistem Mühendisliği

Fizik Mühendisliği

Mimarlık

Makina Mühendisliği

Broşür

=z">

Öğrencilerimizin Gözünden


Rabia Doymaz
2016 Mezunu

İnşaat mühendisleri için başarılı olmanın ilk adımı üniversitede edindiğiniz teorik bilgileri, meslek hayatınızda uygulamaya koyabilme yetisine sahip olmaktır. Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü seçmemin en büyük sebebi, bu bölümde alacağım eğitimin kalitesinin yani sıra, gerek eğitim sırasında tamamladığımız iki staj, gerek de eğitim hayatımız boyunca gerçekleştirdiğimiz saha ve fabrika gezileri, mesleğinde başarılı kişilerce verilen seminerler, eğitimler sayesinde okulda öğrendiğimiz bilgileri is hayatında kullanabilme becerimizin artırılmasıdır. Kariyerinin başlarında bir inşaat mühendisi olarak, beraber çalıştığım meslektaşlarımla kendimi kıyasladığımda, Yeditepe Üniversitesi’nde aldığım modern ve vizyonlu eğitimin is hayatinin ihtiyaçlarına hitap etmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş oldum. Ek olarak, öğretim dilinin İngilizce olması ve öğretim üyelerinin İngilizcenin aktif ve doğru kullanımı konusundaki hassasiyeti, kariyerini enternasyonal firmalarda geliştirmek isteyen meslektaşlarım için diğer bir kazanım olacaktır. Alanlarında uzman öğretim üyelerine rahatlıkla ulaşabiliyor olmak, hem eğitim hem de gelecek planlama konusunda aklınıza takılan konuları danışabilme kariyer hedeflerinizi belirlerken sizi bir adim öne geçirecektir.


Deniz Doğru
2017 Mezunu

Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olmanın bana kazandırdığı mantıksal, analitik ve eleştirel düşünme becerileri; iş ve akademik hayatımda bana birçok ayrıcalık kazandırdı. Bu beceriler doğrultusunda öğrencilik dönemimde edindiğim bilgileri iş hayatımda kullanmayı öğrendim. Yurtdışı inşaat projelerinde çalışan bir mezun olarak aldığımız eğitimin evrenselliğini ve derslerin İngilizce işlenmesinin avantajını fark edilir derecede hissediyorum. Sosyal ve kültürel aktiviteler, grup çalışmaları, öğrenci sunumları, teknik geziler ve laboratuvar çalışmaları; özgüven sahibi, iletişim becerileri yüksek ve grup çalışmasına yatkın bir birey olarak kendimi geliştirmemi sağladı. Saygıdeğer öğretim üyelerimizle öğrencilik dönemimde sürekli diyalog içinde olma şansı, aktif bir öğrenim görme ve daha sonrasında da devam eden iletişimimiz hayat boyu öğrenme imkânı sundu.


Merve Temel
2019 Mezunu

İnşaat mühendisliği ve mimarlık bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Yeditepe Üniversitesi, inşaat mühendisliği bölümünde okuma isteğim hep vardı. Derslerde öğrenci sayısının az olması, öğretmenlerle birebir ders işleme olanağı sağlıyor. İstediğiniz şeyi bizzat odasına gidip kendisiyle konuşabiliyorsunuz ve hepsi alanında iyi, uzman hocalar. Laboratuvar ve ekipman yeterliliği olan bir bölüm. Okulun kampüs ortamı çok güzel. İstediğiniz gibi eğitim programlarına katılabilirsiniz. Çift anadal, yan dal, yurtdışı vs. gerçekten yapmanızı destekleyen bir bölüm ve okul. Sene içinde bir sürü konferans, tiyatro, etkinlik olur. Kendinizi geliştirip sosyal bir üniversite hayatı için son derece uygun. Eğitim programı ve ders yoğunluğu bence son derece güzel, yoğun bir şekilde eğitim görüyorsunuz, eğitimin İngilizce olması da bir avantaj.


Mustafa Abaş
2019 Mezunu

2014 senesinde Yeditepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Lisans Pr. YÖK burslu olarak kazandım. Şu an 2. Sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam etmekteyim.  Okulum ve bölümüm ile ilgili yaşadıklarımı paylaşmadan önce bu bölümü düşünen arkadaşlarıma söylemek istediklerim ; tam anlamı ile size her yeni bir şey öğrendiğinizde heyecan katan, sürekli değişim ve gelişim içerisinde olan, kendiniziçok  farklı alanlarda geliştirme imkanı sunan bir bölüm inşaat mühendisliği. 2 senelik fakülte hayatımda gördüğüm ve çevremdeki sohbetlerden işittiğim kadarı ile çok derinlemesine bir bölüm. 2014  senesinde hazırlık eğitimime başladığımda ciddi  anlamda heyecan duyuyordum çünkü ciddi bir İngilizce eğitimi alacaktım ve bu 1 yıllık eğitim tam anlamı ile beklentimi karşıladı diyebilirim.  Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Okulu öğrencilerine bir dilin temel kolları olan  okuma , yazma , dinleme , dil bilgisi ve konuşma anlamında çok şey katıyor.  Düzenli olarak verilen çalışmalar ; her şeyin açıklanarak ilerlenmesi bu dilde bizleri iyi yerlere getiriyor diyebilirim. Aktif bir hazırlık eğitiminden sonra esas meraklarımın ve heyecanlarımın olduğu fakülte hayatım başladı.  Bölüme ilk başladığımda aklıma takılan temel sorular : ‘ Acaba okul ekstra dil imkanı sunuyor mu ? , ‘ Hocalar gerçekten filmlerdeki gibi sadece derslere girip çıkan ;  öğrencilerle  hiç iletişime girmeyen kişiler mi ? yada ‘ Alacağım eğitim benim için yeterli olacak mı ? ’ gibi sorulardı.  Sırasıyla cevaplamak gerekirse ; Yeditepe Üniversite’si sunduğu kredisiz dil dersleri kapsamında bizlere Rusça , Almanca , Çince, İspanyolca Fransızca gibi dilleri öğrenme fırsatı sunuyor ki bir mühendislik öğrencisi için ekstra dil öğrenmenin ; ileriki yaşamında ona çok büyük artısı olacağı yadsınamaz bir gerçektir. İkinci sorumun cevabı olarak diyebilirim ki bölüm derslerinde ve havuz derslerinde derslerini aldığım tüm hocalarım tam anlamı ile çok yüksek donanıma sahip , öğrencilerle diyalogtan uzaklaşmanın tam aksine öğrenci ile iç içe olup sorularına yardımcı olmaktan asla kaçınmayan , içten ve cana yakın kişilerdir. Bu okula ve bölüme başvuracak arkadaşlarıma bunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim. Eğitim konusuyla ilgili olarak ise , hala cevabını almaya devam ettiğim sorudur, gerek bölüm dersleri gerekse havuz derslerinde Yeditepe Üniversitesi’nin iyi bir eğitim verdiğini düşünüyorum. Bölüm derslerinde öğrendiğimiz bilgilerin  laboratuvarlarda  pekiştirme şansı tanınmakta ; öğrenme kalıcılaştırılmaktadır.İnşaat Mühendisliği Pr. başvuracak arkadaşlarıma diyebilirim ki :Bölüm ve hocalarımız bizleri her türlü mesleki bilgi ve mesleki kültür anlamında doyuracaktır. Yeterki bizler öğrenmeye hevesli olalım. Tüm arkadaşlarıma sınavlarında başarılar dilerim!

Pazartesi, 31 Mayıs, 2021 - 21:14
İlgili dosyaya buradan ulaşabilirsiniz!
Çarşamba, 28 Nisan, 2021 - 22:00
Dördüncü kez düzenlenecek olan How To Start Girişimcilik Zirvesi,Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden seçilmiş 600’den fazla öğrenciyi ve girişimcilik dünyası adına ilham verici isimleri aynı platformda buluşturmayı hedefleyen yepyeni bir Girişimcilik Zirvesidir.     ...
Cuma, 23 Nisan, 2021 - 19:40
Değerli öğrencilerimiz,   Pandemi nedeniyle bir süredir sorun yaşanmakta olan staj çalışmaları için İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile koordinasyon halinde online staj düzeni yürütülecektir. Öğrenciler kendi taleplerine bağlı olarak bu staj çalışmasından CE300 Şantiye Stajı...
Pazartesi, 19 Nisan, 2021 - 21:19
Öğretim Üyemiz Eren Vuran'ın Kandilli Kız Anadolu Lisesi öğrencileri ile söyleşisini youtube'dan izleyebilirsiniz.
Cuma, 5 Mart, 2021 - 11:36
İnşaat Mühendisliği Seminerleri'nde alanında çok birikimli uzmanlar öğrencilerimizle buluşuyor. Tüm öğrencilerimizi ekte programı verilen seminerlere bekliyoruz.
Çarşamba, 3 Mart, 2021 - 15:14
"Danışmanımla Buluşuyorum" etkinliği, İnşaat Mühendisliği öğrencilerinin danışman öğretim üyeleriyle daha etkin bir iletişimi sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Her öğrenci, kendi danışmanının ekli programda yer alan iki toplantısından en az birine katılmak zorundadır.
Çarşamba, 3 Mart, 2021 - 14:53
   
Çarşamba, 3 Mart, 2021 - 14:38
İnşaat Mühendisliği Bölümümüzü tanımak için, hocalarımızın tanıtım yayını ve mezunlarımızla söyleşilerini yayınladıkları spotify podcast yayınımıza aşağıdaki linkten ulaşabilir ve dinleyebilirsiniz!    
Pazartesi, 21 Ekim, 2019 - 12:27
21 Ekim 2019 Tarihinde Doralp Çelik Yapı Elemanları Fabrikasına dönem öğrencileriyle teknik gezi yaptık. Mesleğimiz en önemli malzemelerinden biri olan çelik hakkında öğrendiğimiz teorik bilgileri uygulamalı olarak gözlemlediğimiz ve kafamızdaki sorulara yanıt bulduğumuz gezimizde Doralp ailesinin...