• Türkçe
  • English

İMO İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “6 Şubat Depremlerinden Neler Öğrendik?” başlıklı panel Harun Karadeniz Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Sinem KOLGU’nun açılış konuşmasıyla başlayan Panele Prof. Dr. Mehmet Nuray AYDINOĞLU, Prof. Dr. Yasin FAHJAN ve Yeditepe Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Eren VURAN konuşmacı olarak katıldılar.

Dr. Öğr. Üyesi Eren VURAN, “Betonarme Binalarda Gözlemlenen Hasarlar Ve Deprem Yönetmelikleri Üzerine İnceleme” başlıklı sunumunda depremin Sonuçları, betonarme binalarda gözlemlenen hasarlar, beton ve donatı çeliğindeki zafiyetler, kat mekanizması sebebiyle göçme, taşıyıcı sistem yetersizliği sebebiyle göçme ve binalardaki hasar türlerine yönelik bilgilendirmelerde bulundu.
Her ne kadar sünek tasarım kuralları ve kapasite tasarım ilkeleri binaların deprem etkisi altındaki davranışını iyileştirmiş olsa da, 2000 sonrası binaların yıkılmasını veya öngörülenin üzerinde ağır hasar almasını engelleyemediğini belirten Vuran, 6 Şubat depremlerinde, deprem yönetmeliğinin yapısal tasarım mühendisine taşıyıcı sistemi teşkil etmesi için kurallar sunduğu, taşıyıcı sistemi oluşturmanın mühendisin görevi olduğu, bu görevi bilgi ve tecrübesine dayanarak gerçekleştirmesi gerektiğinin bir kez daha görüldüğüne işaret etti ve deprem etkisinin tanımlanması, taşıyıcı sistem türünün belirlenmesi, modelleme, göreli kat ötelemesinin sınırlanması ve düzensizlik kontrolleri için verilen kuralların gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.