• Türkçe
 • English
 1. Hangi durumlarda Merkez Öğrenci İşleri’ne başvurmalıyım

 

Öğrenci işlerinden alabileceğiniz belgeler: Öğrenci belgesi, Transkript, Diploma, Öğrenci kimlik kartı, “Aslı Gibidir” suretler.

 

Öğrenci işlerinde yapılan işlemler: Askerlik Tecil İşlemleri (Yaş durumuna göre), Paso İşlemleri, Kayıt Silme, Mezuniyet İlişik Kesme, Yatay Geçiş Başvuruları, Yabancı uyruklu Öğrenci kayıtları, ÖSYS ile yerleşen öğrenci kayıtları, Özel Yetenek Sınavı ile yerleşen öğrenci kayıtları

 

 1. Hangi durumlarda Fakülte Öğrenci İşleri’ne başvurmalıyım

 

Fakülte öğrenci işleri, öğrencilerin her türlü idari sorunları için ilk başvuru yapacakları yerdir.  Öğrenciler, aşağıdaki başvuruları da gerçekleştirebilirler:

Dilekçe başvuruları, belge talebi (Disiplin belgeleri, staj belgeleri ve eğitim dili belgesi)

 

 1. Hangi durumlarda Bölüm Sekreterliği’ne başvurmalıyım

 

Sağlık Raporlarını kapsayan mazeret dilekçeleri, staj başvuruları, okul çalışma saatleri dışında laboratuvar çalışma izinleri, bölüm dersleri ile ilgili her türlü soru, ders programları ile ilgili her türlü soru, öğrenci faturaları

 

 1. Hangi durumlarda danışmanıma başvurmalıyım?

 

Tüm akademik sorunlar için (Dersler, kayıtlar, vb.) danışmanınıza başvurabilirsiniz. Ders seçimlerinde ve kayıtlara her türlü destek danışmanınız tarafından verilecektir.

 

 1. Hangi durumlarda dilekçe verebilirim? Dilekçemi hazırladıktan sonra kime bırakmalıyım?

 

Sağlık raporu, OBS üzerinden gerçekleştirilemeyen ders ekleme/bırakma, dersten çekilme, mali onayı takiben ders ekleme, kayıt dondurma, kayıt sildirme, çap/yandal işlemleri, sınav hakkı talebi gibi konularda dilekçe verilebilir. Dilekçeler yazılı olarak teslim edilebileceği gibi pandemi süresince çevrimiçi olarak da ilgili departmana iletilebilir. Çevrimiçi dilekçe sistemlerine erişime ve ilgili kılavuzlara Mühendislik Fakültesi internet sayfası üzerinden ulaşılabilir. 

 

Başlık Başvuru Yapılacak Yer 
Sağlık Raporu Bölüm Sekreterliği
Sağlık Raporu ve mazeret dilekçeleri (Dekanlık dersleri, TKL, FE, HTR, HUM, ECON) Fakülte Öğrenci işleri
Sağlık Raporu (PHYS – MATH dersleri) Fizik Matematik Bölümü Sekreterliği
Ders Ekleme/Bırakma Fakülte Öğrenci işleri
Dersten Çekilme Fakülte Öğrenci işleri
Mali Onay/Ders Ekleme Fakülte Öğrenci işleri
Kayıt Dondurma Fakülte Öğrenci işleri
Kayıt Sildirme Fakülte Öğrenci işleri
ÇAP, YANDAL Fakülte Öğrenci işleri
Sınav Hakkı Talebi Fakülte Öğrenci işleri
Genel Fakülte Öğrenci işleri

 

Aşağıdaki durumlarda Mühendislik Fakültesi Öğrenci İşleri’ne ders kayıt dilekçesi de verilebilmektedir.

 

 1. Geçerli sebepler ile mali onayınızı açtıramadıysanız
 2. İki FF dersinizin çakışması durumunda bir tanesi yerine başka ders eklemek istiyorsanız,
 3. Programa başladığınız ilk iki yarıyıl sonrası genel not ortalamanız (cGPA) 3.50 yada üzeri olup ders yükünüze +1 ders daha eklemek istiyorsanız,
 4. Dönemde kayıt olduğunuz dersin kapatılması durumunda yerine başka ders eklemek istiyorsanız,
 5. ÇAP ya da Yan dal yapıyorsanız ve OBS almak istediğiniz ön koşul dersini tanımıyorsa,
 6. Alttan yükseltmek için ekstra ders istiyorsanız
 7. Programınızda 105 krediyi tamamladıysanız, daha önce alarak başarısız olduğunuz önkoşul dersini devam dersi ile birlikte almak istiyorsanız,
 8. +2 ders yüküne ilave olarak 2 ders daha ekleyerek mezun olabiliyorsanız, çakışma olmadan ekstra ders eklemek istiyorsanız,
 9. Yatay geçiş öğrencisiyseniz, transfer derslerinizin yerine ders eklemek istiyorsanız,
 10. Stajınızı tamamladıysanız ve dönem derslerine ek olarak staj dersini eklemek istiyorsanız,

 

 1. Erasmus/Exchange programları hakkında bilgi almak/başvurmak istiyorum. Kime başvurmalıyım?

 

Yurtdışındaki 100’ün üzerinde yüksek öğretim kurumuyla ikili anlaşmaları bulunan fakültemiz, öğrenci hareketliliğine büyük önem vermektedir. Fakültemizdeki bölümler, Erasmus ve değişim programları kapsamında, her dönem tüm dünya üniversitelerinden pek çok öğrenciyi ağırlamakta ve bu üniversitelere öğrencilerini göndermektedir.  Bu anlaşmalar kapsamında, öğrencilerimizin eğitimlerinin bir bölümünü tamamlayabilecekleri üniversitelerin, bölümlere göre güncel listesi aşağıda yer almaktadır. Uluslararası değişim program başvurusu yapmak ve detaylı bilgi edinmek için Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Ofis’in (http://international.yeditepe.edu.tr) Mühendislik Fakültesi Erasmus koordinatörlükleri için Uluslararası Hareketlilik

 (https://eng.yeditepe.edu.tr/tr/uluslararasi-hareketlilik) internet sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

 

 1. Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) şifremi nereden alabilirim?

 

OBS kullanıcı adı ve şifresi üniversiteye kayıt olurken öğrenciye verilmektedir. Ancak DGS-yatay geçiş ardından kayıt esnasında verilmediyse Fakülte Sekreterliğinden temin edilebilir. 

 

 1. Danışmanım kim? Nerede bulabilirim?

OBS sistemi üzerinden danışman bilgilerine erişebilirsiniz. Eğer OBS sisteminde atanmış bir danışman gözükmüyorsa Bölüm Sekreterliği’ne danışabilirsiniz.

 

 1. Fakülte Öğrenci İşleri’ne nasıl ulaşabilirim?

Mühendislik Fakültesi binası giriş katında bulunmaktadır. Binaya ana kapıdan giriş yapıldıktan sonra sol tarafta yer alan B-Blok girişinde bulunmaktadır. 

 

 1. Duyuru ve etkinlikleri nereden takip edebilirim?

Güncel duyuru ve etkinlikleri Yeditepe Üniversitesi ve Mühendislik Fakültesi internet sayfalarından takip edebilirsiniz.

 

http://yeditepe.edu.tr 

http://eng.yeditepe.edu.tr 

 

 1. Dilekçe formlarını nerede bulabilirim?

Yazılı dilekçe formlarına Fakülte Öğrenci İşleri’nden, çevrimiçi dilekçe formlarına ise Mühendislik Fakültesi internet sayfası formlar sekmesinden ulaşabilirsiniz. 

(https://eng.yeditepe.edu.tr/tr/formlar

 

 1. Dilekçelerimin sonuçlarını nereden öğrenebilirim?

Fakülte Yönetim Kurulu toplantılarından sonra Fakülte Öğrenci İşleri panosundan öğrenebilirsiniz. Eğer sonucunuzu panoda göremiyorsanız Dekanlık veya Fakülte sekreterine danışabilirsiniz. Kararlar ayrıca sisteme de girildiğinden bir süre sonra OBS üzerinden de görülebilir.

 

 1. Genel Kimya laboratuvarları nerede?

Mühendislik Binası ana kapısından giriş yapıldıktan sonra, sol tarafta bulunan B-Blok -1. Katta Genel Kimya Laboratuvarını bulabilirsiniz. 

 

 1. Fizik laboratuvarları nerede?

Mühendislik Binası ana kapısından giriş yapıldıktan sonra, sol tarafta B-Blok -2. Katta Fizik Laboratuvarlarını bulabilirsiniz.

 

 1. Bilgisayar laboratuvarları nerede?

Mühendislik Binası ana kapısından giriş yapıldıktan sonra, sol tarafta bulunan B-Blok 1. Katta Bilgisayar Laboratuvarlarını bulabilirsiniz.

 

 1. Ders kitaplarımı nereden temin edebilirim?

Sosyal tesislere ana kapıdan giriş yapıldıktan sonra sol tarafta bulunan kitapçıdan temin edebilirsiniz.

 

 1. Staj belgelerimi ve defterimi nereden bulabilirim?

Staj belgeleri ve defteri ile ilgili bilgilere Bölüm Sekreterliği’nden ve bölümlere ait internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 

 1. Ön kayıt yaptırmalı mıyım?

Evet ders kayıtları öncesinde mutlaka ön kayıt yaptırmalısınız.

 

 1. En fazla kaç ders alabilirim?

Döneminizdeki ders sayısına ek olarak başarısız olan dersler ve alınmamış alttan kalan dersler katılarak en fazla +2 ders alınabilir. Genel not ortalaması 3.5 üzerinde olan öğrenciler +1 ders alabilir. 

 

 1. Başarısız olduğum (FF) dersim var. Bir sonraki dönem yeniden almak zorunda mıyım?

Başarısız olunan ders bir sonraki dönem ders açıldığı takdirde alınmak zorundadır. Eğer 4 dönemden fazla aynı dersten başarısız olunduysa 1 dönem ara verilebilir.

 

 1. Üst dönemlerden ders alabilir miyim?

Ancak alt döneminizdeki ve kendi döneminizdeki dersleri tamamladıktan sonra, en fazla almanız gereken ders sayısını geçmemek koşuluyla, bir üst dönemden ders alabilirsiniz. Eğer almanız gereken ders sayısını tamamlayamadıysanız, HTR, TKL, HUM ve serbest seçmeli derslerini seçebilirsiniz.

 

 1. Fizik ve Kimya derslerinin laboratuvarlarını başarıyla tamamladım. Bu laboratuvarları tekrar almam gerekir mi?

Hayır (Muafiyet listelerinin kontrol edilmesi gereklidir)

 

 1. Yabancı dil dersi almak istiyorum. Hangi alandan seçmeliyim?

Yabancı dil dersi seçimi yaparken OBS sisteminde 8. Dönem dersler başlığının altında ekstra ders (extra elective) alanından kredisiz (NC) olarak ders seçimi yapabilirsiniz. Kredisi olarak alınan yabancı dil dersleri ortalamayı etkilememektedir.

 

 1. Ön koşul dersi ile bağlı dersi birlikte alabilir miyim?

Bu durum için; ön koşul dersini daha önce alıp FF harf notu ile dersten kalmış olmak ve maksimum 105 krediyi tamamlamış olmak, koşulu aranmaktadır.

 

 1. Aynı fakültenin başka bölümlerinden ders alabilir miyim?

Seçmeli ders olarak, bölümünüz teknik seçmeli havuzunda olan tüm derslerden seçim yapabilirsiniz.

 

 1. Almak istediğim derslerin programlarında çakışma oldu. Ne yapmalıyım?

Ders programında en fazla 1 saatlik çakışmaya izin verilmektedir. Yoklama muafiyeti olan derslerde çakışma dikkate alınmamaktadır. Detaylı bilgilendirme için danışmanınıza başvurunuz. 

 

 1. Dersimi normal kayıt döneminde ekleyemedim. Ancak ekleme/bırakma ya da dilekçe ile dersi almak istiyorum. Derse sene başından itibaren devam etmeli miyim? 

Evet. Yoklama kayıtları dersin başladığı ilk tarihten itibaren alınmaktadır.

 

 1. Hangi derslerden çekilebilirim (Withdraw)? 

Dersten çekilmek için dersi ilk defa alıyor olmanız ve danışmanınızın onaylıyor olması gerekmektedir. Bu şartlara göre Yönetim Kurulu Kararıyla dersten çekilebilirsiniz. Dersten çekilme başvuruları akademik takvimde ilan edilen tarihlerde alınmaktadır.

 

 1. Kayıt dondurmak istiyorum. Ne zamana kadar başvurabilirim?

En geç dönem başladıktan sonraki 2 ay içerisinde başvuru yapabilirsiniz.

 

 1. Derse devam zorunluluğu var mı?

Evet. İlk ders tarihinden itibaren yoklama alınmaktadır.

 

 1. Sınava giremedim. Ne yapmalıyım?

Mazeret dilekçesi ve mazeretinizi belgeleyecek raporunuzu, rapor bitim tarihini takip eden 7 iş günü içerisinde teslim etmeniz gerekmektedir. Mazeret dilekçesi ve raporunuzu bölüm kodlu dersleriniz için Bölüm Sekreterliği’ne, ES ve farklı fakülte dersleri için Fakülte Öğrenci işlerine, Matematik (MATH) için Matematik Bölüm Sekreterliği’ne ve Fizik (PHSY) dersi için Fizik Bölüm Sekreterliği’ne teslim edebilirsiniz.

 

 1. Programımdaki tüm dersleri tamamladım. Mezun muyum?

Ortalamanız 2.00’ın üzerinde ise mezuniyet hakkı kazanılmaktadır. Detaylı bilgi için danışmanınıza başvurunuz.

 

 1. Ne zaman ilişik keseceğim? 

Yönetim kurulu kararı alındıktan ve karar Rektörlüğe iletildikten sonra ilişik kesme işleminizi yapabilirsiniz.

 

 1. Yaz okulunda en fazla kaç ders alabilirim?

En fazla 2 ders alabilirsiniz. Ancak Stajınızı tamamlamış ve mezun olmak için 3 dersiniz kalmışsa 3 ders alabilirsiniz.

 

 1. Yaz aylarında staj yapacağım. Yaz okulundan derste alabilir miyim?

Yaz okulu dersleri bittikten sonra, final tarihleri başlangıcından itibaren, ilgili firma ve dekanlık izni ile staj yapabilirsiniz. Yaz okulu dersleri süresince staj yapmazsınız.

 

 1. Ders kayıtlarımı nasıl yapacağım?

Ders kayıt işlemleri Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden gerçekleştirilmektedir. (https://obs.yeditepe.edu.tr/

 

 1. Hangi dersleri almam gerektiğine dair bilgiyi nereden alabilirim?

Seçilebilecek olan dersler ile ilgili bilgiyi danışmanınızdan alabilirsiniz. Ayrıca bölümünüze ait ders programı ve önkoşul/yan koşul tabloları seçilebilecek olan dersler ile ilgili size yardımcı olacaktır.

(https://eng.yeditepe.edu.tr/tr/kosul-ve-yan-kosul-dersler

(https://eng.yeditepe.edu.tr/tr/bolum

 

 1. Hangi bölümlerle ÇAP veya yandal yapabilirim?

Tüm fakülte bölümlerinin çift anadal ve yandal anlaşmalarına aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

(https://yeditepe.edu.tr/tr/ogrenci/cift-anadal-cap-yan-dal

 

 1. Akademik İngilizceden (AFE) muafiyet mümkün müdür? Muafiyet sağlarsam üst dönemden ders alabilir miyim? 

 

Üniversitemiz Senatosunun almış olduğu 27.12.2016 tarih ve 2016/15-14 sayılı “İngilizce Yeterlilik sınavından ve İngilizce hazırlığın son kur (B2 Kuru) sınavından 80 ve üzeri ile geçmiş öğrencilerin, istedikleri takdirde AFEA derslerinden muaf tutulmaları” kararı gereğince muafiyetler dekanlığımızca otomatik olarak işlenmektedir. Ancak muaf olmak istemeyen ve dersi almak isteyen öğrenci fakülte öğrenci işlerine dilekçe ile başvuru yapmalıdır.

 

Ayrıca Fakültemizin aşağıdaki şekilde bir Fakülte Kurulu kararı bulunmaktadır.

 

Üniversitemiz Senatosunun almış olduğu 27.12.2016 tarih ve 2016/15-14 sayılı “İngilizce Yeterlilik sınavından ve İngilizce hazırlığın son kur (B2 Kuru) sınavından 80 ve üzeri ile geçmiş öğrencilerin, istedikleri takdirde AFEA derslerinden muaf tutulmaları” kararı gereğince AFE 131 “Academic English I” ve AFE 132 “Academic English II” derslerinden muaf tutulan öğrencilerin bu derslerin muafiyetlerinden vazgeçmeleri hakkında; 

 

 1. Başvuru süresinin en fazla 4 dönem olarak sınırlandırılmasına,

 

 1. Bu derslerin herhangi birinden muafiyet kaldırılması talep edilmesi halinde diğer dersten de muafiyetin kaldırılmasına oy birliği ile karar verildi.

 

 1. Ders ekleme-bırakma (add-drop) nedir? Hangi tarihler arasındadır?

Öğrenciler tercihleri doğrultusunda başarısız oldukları (harf notu FF olan) dersler haricinde diledikleri dersleri bırakabilir, yerlerine danışmanlarının onay verdiği dersleri ekleyebilirler. Bu işlemler akademik takvimde ilan edilen ders ekleme ve bırakma başvurularına ilişkin tarihlerde gerçekleştirilmelidir.

 

 1. Transcript nedir?

Transcript, öğrencilerin tamamlamış oldukları derslere ilişkin harf notlarını ve ortalamalarını dönemsel ve kümülatif olarak gösteren not dökümüdür. Transcript belgesine OBS üzerinden ulaşılabilmektedir. Resmî kurumlara verilmek üzere imzalı ve mühürlü transcript belgeleri sadece Merkez Öğrenci İşleri tarafından verilmektedir.

 

 1. Final sınav ve saatleri nerede duyurulmaktadır?

Final sınavlarına ilişkin tarih ve saat bilgisi Mühendislik Fakültesi internet sayfasında ve Mühendislik Fakültesi Öğrenci İşleri panosunda ilan edilmektedir.

 

 1. Akademik takvim bilgisine nasıl erişebilirim?

(https://yeditepe.edu.tr/tr/akademik-takvim

 

 1. Tabi olduğum eğitim ve öğretim yönetmeliğini nerede bulabilirim?

(https://yeditepe.edu.tr/tr/universitemiz-yonetim/yonetmelikler