• Türkçe
  • English

Boğaziçi Üniversitesinin en önemli öğrenci organizasyonlarından biri olan DECO(Design&Construct), Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübünün 2007’den bu yana, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği geleneksel çelik köprü yarışmasıdır. Yarışmanın amacı Türkiye ve Avrupa’daki üniversitelerin mühendislik ve mimarlık bölümlerinde okuyan öğrencileri dostça bir ortamda bir araya getirmek, teorik olarak projelendirdikleri köprülerini sergileme ve zamana karşı diğer öğrencilerle yarışma fırsatı sunmak, aynı zamanda İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını tanıtmaktır. Yarışmaya şimdiye kadar yaklaşık 180 takımdan 900 yarışmacı katılmış toplamda 180.000 TL ödül verilmiştir.
Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde yer alan DECO, beş günlük bir süre diliminde birçok etkinliği barındırır. Yarışmanın ikinci günü gerçekleşen Bridge Summit köprü zirvesinde köprülerin tarihçesi, yapım aşamaları, yapım teknikleri gibi birçok konuda seminerler verilir. Bridge Summit 2015 yılında Üçüncü Köprü tasarımcı mühendisi Michael Virlogeux’e, 2019 yılında Steel Structures Technology Center Başkanı Robert E. Shaw’a ve sektörün önde gelen daha nice kişilerine ev sahipliği yapmıştır. İki kısımdan oluşan yarışmanın şenlik havasında geçen ilk kısmında yarışmacılar köprülerini Güney Meydan’da kurduktan sonra köprüler mimarlık ve inşaat mühendisliği alanlarında uzman öğretim üyeleri ve sektördeki lider firmaların üst düzey yöneticilerinden oluşan jüri tarafından estetik açıdan değerlendirilir. Gerçek rekabetin yaşandığı yarışmanın diğer kısmında ise yarışmacılar Güney Kampüste bulunan otoparkta köprülerini en kısa sürede kurmak için zamana karşı yarışırlar. Zamana karşı kurulum sonrasında yatay ve düşey ağırlık testleri uygulanarak, köprüler işçi-süre verimliliği, ağırlık verimliliği, deplasman verimliliği kategorilerinde değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan genel performans puanlarına göre yarışmayı ilk üç sırada tamamlayan üniversite takımlarına ve estetik dalında en yüksek puanı toplayan takıma para ödülü verilir. Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarının stant açtığı yarışma süresince katılımcılar bu firmaların temsilcileri ile yüz yüze görüşme fırsatı bulup, staj ve kariyer konusunda fikir alışverişinde de bulunabilirler. Yarışma her yıl DECO galasında gerçekleşen ödül töreni ile sona erer.
 
Güncel kural dosyası sitede yayınlandı. Ön başvuru formu linki aşağıdaki gibidir:
https://forms.gle/HzjZWpGBbD6WdArV9     
 
Daha detaylı bilgi için siteyi ziyaret edebilir veya etkinlik koordinatörlerinden Hasan Barış Yalçın (GSM: 0541 485 74 10) ve Can Güvener (GSM: 0505 502 46 06) ile iletişime geçebilirsiniz.